PASSO DA QUI
CA.png anul.lar

INFINITIU

Present

  • anul.lar

Passat

  • haver anul.lat

GERUNDI

Present

  • anul.lant

Passat

  • havent anul.lat

PARTICIPI

-

  • anul.lat
  • anul.lada
  • anul.lats
  • anul.lades

INDICATIU

Present

  • anul.lo
  • anul.les
  • anul.la
  • anul.lem
  • anul.leu
  • anul.len

Pretérit imperfet

  • anul.lava
  • anul.laves
  • anul.lava
  • anul.làvem
  • anul.làveu
  • anul.laven
 

Pretérit perfet

  • anul.lí
  • anul.lares
  • anul.là
  • anul.làrem
  • anul.làreu
  • anul.laren

Futur simple

  • anul.laré
  • anul.laràs
  • anul.larà
  • anul.larem
  • anul.lareu
  • anul.laran
 

Pretérit indefinit

  • he anul.lat
  • has anul.lat
  • ha anul.lat
  • hem anul.lat
  • heu anul.lat
  • han anul.lat

Pretérit plusq

  • havia anul.lat
  • havies anul.lat
  • havia anul.lat
  • havíem anul.lat
  • havíeu anul.lat
  • havien anul.lat
 

Pretérit anterior

  • haguí anul.lat
  • hagueres anul.lat
  • hagué anul.lat
  • haguérem anul.lat
  • haguéreu anul.lat
  • hagueren anul.lat

Futur compost

  • hauré anul.lat
  • hauràs anul.lat
  • haurà anul.lat
  • haurem anul.lat
  • haureu anul.lat
  • hauran anul.lat

SUBJUNTIVO

Present

  • anul.li
  • anul.lis
  • anul.li
  • anul.lem
  • anul.leu
  • anul.lin

Pretérit imperfet

  • anul.lés
  • anul.lessis
  • anul.lés
  • anul.léssim
  • anul.léssiu
  • anul.lessin
 

Pretérit perfet

  • hagi anul.lat
  • hagis anul.lat
  • hagi anul.lat
  • hàgim anul.lat
  • hàgiu anul.lat
  • hagin anul.lat

Pretérit plusq

  • hagués anul.lat
  • haguessis anul.lat
  • hagués anul.lat
  • hàguéssim anul.lat
  • hàguéssiu anul.lat
  • haguessin anul.lat

CONDICIONAL

Simple

  • anul.laria
  • anul.laries
  • anul.laria
  • anul.laríem
  • anul.laríeu
  • anul.larien

Compost

  • hauria anul.lat
  • hauries anul.lat
  • hauria anul.lat
  • hauríem anul.lat
  • hauríeu anul.lat
  • haurien anul.lat

IMPERATIU

-

  • anul.la
  • anul.li
  • anul.lem
  • anul.leu
  • anul.lin