PASSO DA QUI
CA.png afluixar

INFINITIU

Present

  • afluixar

Passat

  • haver afluixat

GERUNDI

Present

  • afluixant

Passat

  • havent afluixat

PARTICIPI

-

  • afluixat
  • afluixada
  • afluixats
  • afluixades

INDICATIU

Present

  • afluixo
  • afluixes
  • afluixa
  • afluixem
  • afluixeu
  • afluixen

Pretérit imperfet

  • afluixava
  • afluixaves
  • afluixava
  • afluixàvem
  • afluixàveu
  • afluixaven
 

Pretérit perfet

  • afluixí
  • afluixares
  • afluixà
  • afluixàrem
  • afluixàreu
  • afluixaren

Futur simple

  • afluixaré
  • afluixaràs
  • afluixarà
  • afluixarem
  • afluixareu
  • afluixaran
 

Pretérit indefinit

  • he afluixat
  • has afluixat
  • ha afluixat
  • hem afluixat
  • heu afluixat
  • han afluixat

Pretérit plusq

  • havia afluixat
  • havies afluixat
  • havia afluixat
  • havíem afluixat
  • havíeu afluixat
  • havien afluixat
 

Pretérit anterior

  • haguí afluixat
  • hagueres afluixat
  • hagué afluixat
  • haguérem afluixat
  • haguéreu afluixat
  • hagueren afluixat

Futur compost

  • hauré afluixat
  • hauràs afluixat
  • haurà afluixat
  • haurem afluixat
  • haureu afluixat
  • hauran afluixat

SUBJUNTIVO

Present

  • afluixi
  • afluixis
  • afluixi
  • afluixem
  • afluixeu
  • afluixin

Pretérit imperfet

  • afluixés
  • afluixessis
  • afluixés
  • afluixéssim
  • afluixéssiu
  • afluixessin
 

Pretérit perfet

  • hagi afluixat
  • hagis afluixat
  • hagi afluixat
  • hàgim afluixat
  • hàgiu afluixat
  • hagin afluixat

Pretérit plusq

  • hagués afluixat
  • haguessis afluixat
  • hagués afluixat
  • hàguéssim afluixat
  • hàguéssiu afluixat
  • haguessin afluixat

CONDICIONAL

Simple

  • afluixaria
  • afluixaries
  • afluixaria
  • afluixaríem
  • afluixaríeu
  • afluixarien

Compost

  • hauria afluixat
  • hauries afluixat
  • hauria afluixat
  • hauríem afluixat
  • hauríeu afluixat
  • haurien afluixat

IMPERATIU

-

  • afluixa
  • afluixi
  • afluixem
  • afluixeu
  • afluixin