PASSO DA QUI
CA.png eixir

INFINITIU

Present

  • eixir

Passat

  • haver eixit

GERUNDI

Present

  • eixint

Passat

  • havent eixit

PARTICIPI

-

  • eixit
  • eixida
  • eixits
  • eixides

INDICATIU

Present

  • ix
  • ixes
  • ix
  • eixim
  • eixiu
  • ixen

Pretérit imperfet

  • eixia
  • eixies
  • eixia
  • eixíem
  • eixíeu
  • eixien
 

Pretérit perfet

  • eixí
  • eixires
  • eixí
  • eixírem
  • eixíreu
  • eixiren

Futur simple

  • eixiré
  • eixiràs
  • eixirà
  • eixirem
  • eixireu
  • eixiran
 

Pretérit indefinit

  • he eixit
  • has eixit
  • ha eixit
  • havem eixit
  • haveu eixit
  • han eixit

Pretérit plusq

  • havia eixit
  • havies eixit
  • havia eixit
  • havíem eixit
  • havíeu eixit
  • havien eixit
 

Pretérit anterior

  • haguí eixit
  • hagueres eixit
  • hagué eixit
  • haguérem eixit
  • haguéreu eixit
  • haguéren eixit

Futur compost

  • hauré eixit
  • hauràs eixit
  • haurà eixit
  • haurem eixit
  • haureu eixit
  • hauran eixit

SUBJUNTIVO

Present

  • ixi
  • ixis
  • ixi
  • eixim
  • eixiu
  • ixin

Pretérit imperfet

  • eixís
  • eixissis
  • eixís
  • eixíssim
  • eixíssiu
  • eixissin
 

Pretérit perfet

  • hagi eixit
  • hagis eixit
  • hagi eixit
  • hàgim eixit
  • hàgiu eixit
  • hagin eixit

Pretérit plusq

  • hagués eixit
  • haguessis eixit
  • hagués eixit
  • haguéssim eixit
  • haguéssiu eixit
  • haguessin eixit

CONDICIONAL

Simple

  • eixiria
  • eixiries
  • eixiria
  • eixiríem
  • eixiríeu
  • eixirien

Compost

  • hauria eixit
  • hauries eixit
  • hauria eixit
  • hauríem eixit
  • hauríeu eixit
  • haurien eixit

IMPERATIU

-

  • ix
  • ixi
  • eixim
  • eixiu
  • ixin