PASSO DA QUI
CA.png canviar

INFINITIU

Present

  • canviar

Passat

  • haver canviat

GERUNDI

Present

  • canviant

Passat

  • havent canviat

PARTICIPI

-

  • canviat
  • canviada
  • canviats
  • canviades

INDICATIU

Present

  • canvio
  • canvies
  • canvia
  • canviem
  • canvieu
  • canvien

Pretérit imperfet

  • canviava
  • canviaves
  • canviava
  • canviàvem
  • canviàveu
  • canviaven
 

Pretérit perfet

  • canvií
  • canviares
  • canvià
  • canviàrem
  • canviàreu
  • canviaren

Futur simple

  • canviaré
  • canviaràs
  • canviarà
  • canviarem
  • canviareu
  • canviaran
 

Pretérit indefinit

  • he canviat
  • has canviat
  • ha canviat
  • havem canviat
  • haveu canviat
  • han canviat

Pretérit plusq

  • havia canviat
  • havies canviat
  • havia canviat
  • havíem canviat
  • havíeu canviat
  • havien canviat
 

Pretérit anterior

  • haguí canviat
  • hagueres canviat
  • hagué canviat
  • haguérem canviat
  • haguéreu canviat
  • haguéren canviat

Futur compost

  • hauré canviat
  • hauràs canviat
  • haurà canviat
  • haurem canviat
  • haureu canviat
  • hauran canviat

SUBJUNTIVO

Present

  • canviï
  • canviïs
  • canviï
  • canviem
  • canvieu
  • canviïn

Pretérit imperfet

  • canviés
  • canviessis
  • canviés
  • canviéssim
  • canviéssiu
  • canviessin
 

Pretérit perfet

  • hagi canviat
  • hagis canviat
  • hagi canviat
  • hàgim canviat
  • hàgiu canviat
  • hagin canviat

Pretérit plusq

  • hagués canviat
  • haguessis canviat
  • hagués canviat
  • haguéssim canviat
  • haguéssiu canviat
  • haguessin canviat

CONDICIONAL

Simple

  • canviaria
  • canviaries
  • canviaria
  • canviaríem
  • canviaríeu
  • canviarien

Compost

  • hauria canviat
  • hauries canviat
  • hauria canviat
  • hauríem canviat
  • hauríeu canviat
  • haurien canviat

IMPERATIU

-

  • canvia
  • canviï
  • canviem
  • canvieu
  • canviïn