PASSO DA QUI
QU.png qillkay

INFINITIVO

Formas simples

  • qillkay

GERUNDIO

Formas simples

  • qillkaspa

PARTICIPIO

Formas simples

  • qillkasqa

INDICATIVO

Presente

  • qillkani
  • qillkanki
  • qillkan
  • qillkanchis
  • qillkankichis
  • qillkanku

Pretérito imperfecto

  • qillkajjqani
  • qillkajjqanki
  • qillkajj
  • qillkajjqanchis
  • qillkajjqankichis
  • qillkajjqanku
 

Pretérito indefinido

  • qillkarqani
  • qillkarqanki
  • qillkarqa
  • qillkarqanchis
  • qillkarqankichis
  • qillkarqanku

Futuro imperfecto

  • qillkasajj
  • qillkaanki
  • qillkanqa
  • qillkasunchis
  • qillkankichis
  • qillkananqanku
 

Pretérito perfecto

  • qillkarqani
  • qillkarqanki
  • qillkarqa
  • qillkarqanchis
  • qillkarqankichis
  • qillkarqanku

Pluscuamperfecto

  • qillkasqani
  • qillkasqanki
  • qillkasqa
  • qillkasqanchis
  • qillkasqankichis
  • qillkasqanku

SUBJUNTIVO

Presente

  • qillkanay
  • qillkanayki
  • qillkanan
  • qillkananchis
  • qillkanankichis
  • qillkananku

Pretérito imperfecto

  • qillkajjtiy
  • qillkajjtiyki
  • qillkajjtin
  • qillkajjtinchis
  • qillkajjtinkichis
  • qillkajjtinku
 

Pretérito Plusquamperfecto

  • qillkanayman qarqa
  • qillkanawajj qarqa
  • qillkanman qarqa
  • qillkaswan qarqa
  • qillkawajjchis qarqa
  • qillkanankuman qarqa

IMPERATIVO

 

  • qillkay
  • qillkachun
  • qillkananchis
  • qillkanaykichis
  • qillkananku

POTENCIAL

Simple o Imperfecto

  • qillkanaymancha
  • qillkanawajjcha
  • qillkanmancha
  • qillkaswancha
  • qillkawajjchischa
  • qillkanankumancha

Compuesto o Perfecto

  • qillkanaymancha qarqa
  • qillkanawajjcha qarqa
  • qillkanmancha qarqa
  • qillkaswancha qarqa
  • qillkawajjchischa qarqa
  • qillkanankumancha qarqa