PASSO DA QUI
QU.png qillqarimay

INFINITIVO

Formas simples

  • qillqarimay

GERUNDIO

Formas simples

  • qillqarimaspa

PARTICIPIO

Formas simples

  • qillqarimasqa

INDICATIVO

Presente

  • qillqarimani
  • qillqarimanki
  • qillqariman
  • qillqarimanchis
  • qillqarimankichis
  • qillqarimanku

Pretérito imperfecto

  • qillqarimajjqani
  • qillqarimajjqanki
  • qillqarimajj
  • qillqarimajjqanchis
  • qillqarimajjqankichis
  • qillqarimajjqanku
 

Pretérito indefinido

  • qillqarimarqani
  • qillqarimarqanki
  • qillqarimarqa
  • qillqarimarqanchis
  • qillqarimarqankichis
  • qillqarimarqanku

Futuro imperfecto

  • qillqarimasajj
  • qillqarimaanki
  • qillqarimanqa
  • qillqarimasunchis
  • qillqarimankichis
  • qillqarimananqanku
 

Pretérito perfecto

  • qillqarimarqani
  • qillqarimarqanki
  • qillqarimarqa
  • qillqarimarqanchis
  • qillqarimarqankichis
  • qillqarimarqanku

Pluscuamperfecto

  • qillqarimasqani
  • qillqarimasqanki
  • qillqarimasqa
  • qillqarimasqanchis
  • qillqarimasqankichis
  • qillqarimasqanku

SUBJUNTIVO

Presente

  • qillqarimanay
  • qillqarimanayki
  • qillqarimanan
  • qillqarimananchis
  • qillqarimanankichis
  • qillqarimananku

Pretérito imperfecto

  • qillqarimajjtiy
  • qillqarimajjtiyki
  • qillqarimajjtin
  • qillqarimajjtinchis
  • qillqarimajjtinkichis
  • qillqarimajjtinku
 

Pretérito Plusquamperfecto

  • qillqarimanayman qarqa
  • qillqarimanawajj qarqa
  • qillqarimanman qarqa
  • qillqarimaswan qarqa
  • qillqarimawajjchis qarqa
  • qillqarimanankuman qarqa

IMPERATIVO

 

  • qillqarimay
  • qillqarimachun
  • qillqarimananchis
  • qillqarimanaykichis
  • qillqarimananku

POTENCIAL

Simple o Imperfecto

  • qillqarimanaymancha
  • qillqarimanawajjcha
  • qillqarimanmancha
  • qillqarimaswancha
  • qillqarimawajjchischa
  • qillqarimanankumancha

Compuesto o Perfecto

  • qillqarimanaymancha qarqa
  • qillqarimanawajjcha qarqa
  • qillqarimanmancha qarqa
  • qillqarimaswancha qarqa
  • qillqarimawajjchischa qarqa
  • qillqarimanankumancha qarqa