PASSO DA QUI
DA.png tie

AKTIV

Infinitiv

  • tie

Nutid

  • tier
  • tier
  • tier
  • tier
  • tier
 

Datid

  • tav
  • tav
  • tav
  • tav
  • tav

Førnutid

  • har tiet
  • har tiet
  • har tiet
  • har tiet
  • har tiet
 

Førdatid

  • havde tiet
  • havde tiet
  • havde tiet
  • havde tiet
  • havde tiet

Bydemåde

  • ti
  • ti
  • ti
  • ti
  • ti
 

Gerundium

  • tiende

PASSIV

Infinitiv

  • ties/bliver tiet

Nutid

  • ties/bliver tiet
  • ties/bliver tiet
  • ties/bliver tiet
  • ties/bliver tiet
  • ties/bliver tiet
 

Datid

  • blev tiet
  • blev tiet
  • blev tiet
  • blev tiet
  • blev tiet

Førnutid

  • er blevet tiet
  • er blevet tiet
  • er blevet tiet
  • er blevet tiet
  • er blevet tiet
 

Førdatid

  • var blevet tiet
  • var blevet tiet
  • var blevet tiet
  • var blevet tiet
  • var blevet tiet