PASSO DA QUI
DA.png nyse

AKTIV

Infinitiv

  • nyse

Nutid

  • nyser
  • nyser
  • nyser
  • nyser
  • nyser
 

Datid

  • nøs/nyste
  • nøs/nyste
  • nøs/nyste
  • nøs/nyste
  • nøs/nyste

Førnutid

  • har nyst
  • har nyst
  • har nyst
  • har nyst
  • har nyst
 

Førdatid

  • havde nyst
  • havde nyst
  • havde nyst
  • havde nyst
  • havde nyst

Bydemåde

  • nys
  • nys
  • nys
  • nys
  • nys
 

Gerundium

  • nysende

PASSIV

Infinitiv

  • nyses/bliver nyst

Nutid

  • nyses/bliver nyst
  • nyses/bliver nyst
  • nyses/bliver nyst
  • nyses/bliver nyst
  • nyses/bliver nyst
 

Datid

  • blev nyst
  • blev nyst
  • blev nyst
  • blev nyst
  • blev nyst

Førnutid

  • er blevet nyst
  • er blevet nyst
  • er blevet nyst
  • er blevet nyst
  • er blevet nyst
 

Førdatid

  • var blevet nyst
  • var blevet nyst
  • var blevet nyst
  • var blevet nyst
  • var blevet nyst