PASSO DA QUI
DA.png kvæle

AKTIV

Infinitiv

  • kvæle

Nutid

  • kvæler
  • kvæler
  • kvæler
  • kvæler
  • kvæler
 

Datid

  • kvalte
  • kvalte
  • kvalte
  • kvalte
  • kvalte

Førnutid

  • har kvalt
  • har kvalt
  • har kvalt
  • har kvalt
  • har kvalt
 

Førdatid

  • havde kvalt
  • havde kvalt
  • havde kvalt
  • havde kvalt
  • havde kvalt

Bydemåde

  • kvæl
  • kvæl
  • kvæl
  • kvæl
  • kvæl
 

Gerundium

  • kvælende

PASSIV

Infinitiv

  • kvæles/bliver kvalt

Nutid

  • kvæles/bliver kvalt
  • kvæles/bliver kvalt
  • kvæles/bliver kvalt
  • kvæles/bliver kvalt
  • kvæles/bliver kvalt
 

Datid

  • blev kvalt
  • blev kvalt
  • blev kvalt
  • blev kvalt
  • blev kvalt

Førnutid

  • er blevet kvalt
  • er blevet kvalt
  • er blevet kvalt
  • er blevet kvalt
  • er blevet kvalt
 

Førdatid

  • var blevet kvalt
  • var blevet kvalt
  • var blevet kvalt
  • var blevet kvalt
  • var blevet kvalt