PASSO DA QUI
DA.png

AKTIV

Infinitiv

Nutid

  • går
  • går
  • går
  • går
  • går
 

Datid

  • gik
  • gik
  • gik
  • gik
  • gik

Førnutid

  • er/har gået
  • er/har gået
  • er/har gået
  • er/har gået
  • er/har gået
 

Førdatid

  • var/havde gået
  • var/havde gået
  • var/havde gået
  • var/havde gået
  • var/havde gået

Bydemåde

 

Gerundium

  • gående

PASSIV

Infinitiv

  • gåes/bliver gået

Nutid

  • gåes/bliver gået
  • gåes/bliver gået
  • gåes/bliver gået
  • gåes/bliver gået
  • gåes/bliver gået
 

Datid

  • blev gået
  • blev gået
  • blev gået
  • blev gået
  • blev gået

Førnutid

  • er blevet gået
  • er blevet gået
  • er blevet gået
  • er blevet gået
  • er blevet gået
 

Førdatid

  • var blevet gået
  • var blevet gået
  • var blevet gået
  • var blevet gået
  • var blevet gået