PASSO DA QUI
DA.png gøre

AKTIV

Infinitiv

  • gøre

Nutid

  • gør
  • gør
  • gør
  • gør
  • gør
 

Datid

  • gjorde
  • gjorde
  • gjorde
  • gjorde
  • gjorde

Førnutid

  • har gjort
  • har gjort
  • har gjort
  • har gjort
  • har gjort
 

Førdatid

  • havde gjort
  • havde gjort
  • havde gjort
  • havde gjort
  • havde gjort

Bydemåde

  • gør
  • gør
  • gør
  • gør
  • gør
 

Gerundium

  • gørende

PASSIV

Infinitiv

  • gøres/bliver gjort

Nutid

  • gøres/bliver gjort
  • gøres/bliver gjort
  • gøres/bliver gjort
  • gøres/bliver gjort
  • gøres/bliver gjort
 

Datid

  • blev gjort
  • blev gjort
  • blev gjort
  • blev gjort
  • blev gjort

Førnutid

  • er blevet gjort
  • er blevet gjort
  • er blevet gjort
  • er blevet gjort
  • er blevet gjort
 

Førdatid

  • var blevet gjort
  • var blevet gjort
  • var blevet gjort
  • var blevet gjort
  • var blevet gjort