PASSO DA QUI
DA.png gyse

AKTIV

Infinitiv

  • gyse

Nutid

  • gyser
  • gyser
  • gyser
  • gyser
  • gyser
 

Datid

  • gøs/gyste
  • gøs/gyste
  • gøs/gyste
  • gøs/gyste
  • gøs/gyste

Førnutid

  • har gyst
  • har gyst
  • har gyst
  • har gyst
  • har gyst
 

Førdatid

  • havde gyst
  • havde gyst
  • havde gyst
  • havde gyst
  • havde gyst

Bydemåde

  • gys
  • gys
  • gys
  • gys
  • gys
 

Gerundium

  • gysende

PASSIV

Infinitiv

  • gyses/bliver gyset

Nutid

  • gyses/bliver gyset
  • gyses/bliver gyset
  • gyses/bliver gyset
  • gyses/bliver gyset
  • gyses/bliver gyset
 

Datid

  • blev gyset
  • blev gyset
  • blev gyset
  • blev gyset
  • blev gyset

Førnutid

  • er blevet gyset
  • er blevet gyset
  • er blevet gyset
  • er blevet gyset
  • er blevet gyset
 

Førdatid

  • var blevet gyset
  • var blevet gyset
  • var blevet gyset
  • var blevet gyset
  • var blevet gyset