PASSO DA QUI
DA.png give

AKTIV

Infinitiv

  • give

Nutid

  • giver
  • giver
  • giver
  • giver
  • giver
 

Datid

  • gav
  • gav
  • gav
  • gav
  • gav

Førnutid

  • har givet
  • har givet
  • har givet
  • har givet
  • har givet
 

Førdatid

  • havde givet
  • havde givet
  • havde givet
  • havde givet
  • havde givet

Bydemåde

  • giv
  • giv
  • giv
  • giv
  • giv
 

Gerundium

  • givende

PASSIV

Infinitiv

  • gives/bliver givet

Nutid

  • gives/bliver givet
  • gives/bliver givet
  • gives/bliver givet
  • gives/bliver givet
  • gives/bliver givet
 

Datid

  • blev givet
  • blev givet
  • blev givet
  • blev givet
  • blev givet

Førnutid

  • er blevet givet
  • er blevet givet
  • er blevet givet
  • er blevet givet
  • er blevet givet
 

Førdatid

  • var blevet givet
  • var blevet givet
  • var blevet givet
  • var blevet givet
  • var blevet givet