PASSO DA QUI
DA.png

AKTIV

Infinitiv

Nutid

  • får
  • får
  • får
  • får
  • får
 

Datid

  • fik
  • fik
  • fik
  • fik
  • fik

Førnutid

  • har fået
  • har fået
  • har fået
  • har fået
  • har fået
 

Førdatid

  • havde fået
  • havde fået
  • havde fået
  • havde fået
  • havde fået

Bydemåde

 

Gerundium

  • fående

PASSIV

Infinitiv

  • fåes

Nutid

  • fåes
  • fåes
  • fåes
  • fåes
  • fåes
 

Datid

  • *
  • *
  • *
  • *
  • *

Førnutid

  • *
  • *
  • *
  • *
  • *
 

Førdatid

  • *
  • *
  • *
  • *
  • *