PASSO DA QUI
DA.png fortryde

AKTIV

Infinitiv

  • fortryde

Nutid

  • fortryder
  • fortryder
  • fortryder
  • fortryder
  • fortryder
 

Datid

  • fortrød
  • fortrød
  • fortrød
  • fortrød
  • fortrød

Førnutid

  • har fortrudt
  • har fortrudt
  • har fortrudt
  • har fortrudt
  • har fortrudt
 

Førdatid

  • havde fortrudt
  • havde fortrudt
  • havde fortrudt
  • havde fortrudt
  • havde fortrudt

Bydemåde

  • fortryd
  • fortryd
  • fortryd
  • fortryd
  • fortryd
 

Gerundium

  • fortrydende

PASSIV

Infinitiv

  • fortrydes/bliver fortrudt

Nutid

  • fortrydes/bliver fortrudt
  • fortrydes/bliver fortrudt
  • fortrydes/bliver fortrudt
  • fortrydes/bliver fortrudt
  • fortrydes/bliver fortrudt
 

Datid

  • blev fortrudt
  • blev fortrudt
  • blev fortrudt
  • blev fortrudt
  • blev fortrudt

Førnutid

  • er blevet fortrudt
  • er blevet fortrudt
  • er blevet fortrudt
  • er blevet fortrudt
  • er blevet fortrudt
 

Førdatid

  • var blevet fortrudt
  • var blevet fortrudt
  • var blevet fortrudt
  • var blevet fortrudt
  • var blevet fortrudt