PASSO DA QUI
VE.png permétar

Infinito

 

  • permétar

Part. Pres. Progressivo

 

  • drio permétar

Part. Passato

 

  • perméso
  • permésa
  • permisi
  • permése
  • permetésto

Gerundio Presente

 

  • permetendo

Indicativo

presente

  • perméto
  • te permiti
  • el / £a perméte
  • permetémo
  • permetì
  • i / £e perméte

imperfetto

  • permetéa
  • te permetivi
  • el / £a permetéa
  • permetévimo
  • permetivi
  • i / £e permetéa
 

futuro

  • permetarò
  • te permetarè
  • el / £a permetarà
  • permetarémo
  • permetarè
  • i / £e permetarà

passato composto

  • go (ò) perméso
  • te ga (ghè) perméso
  • el / £a ga perméso
  • gavémo perméso
  • gavì perméso
  • i / £e ga perméso
 

trapassato

  • gavèa perméso
  • te gavivi perméso
  • el / £a gavèa perméso
  • gavévimo perméso
  • gavivi perméso
  • i / £e gavèa perméso

futuro composto

  • gavarò perméso
  • te gavarè perméso
  • el / £a gavarà perméso
  • gavarémo perméso
  • gavarè perméso
  • i / £e gavarà perméso

Congiuntivo

presente

  • perméta
  • te permiti
  • el / £a perméta
  • permetèmo
  • permetì
  • i / £e perméta

imperfetto

  • permetése
  • te permetisi
  • el / £a permetése
  • permetésimo
  • permetisi
  • i / £e permetése
 

passato

  • gabia perméso
  • te ga(b)i perméso
  • el / £a gabia perméso
  • gavémo perméso
  • gavi perméso
  • i / £e gabia perméso

trapassato

  • gavése perméso
  • te gavisi perméso
  • el / £a gavése perméso
  • gavésimo perméso
  • gavisi perméso
  • i / £e gavése perméso

Condizionale

presente

  • permetarìa
  • te permetarisi
  • el / £a permetarìa
  • permetarìsimo
  • permetarisi
  • i / £e permetarìa

passato

  • gavarìa perméso
  • te gavarisi perméso
  • el / £a gavarìa perméso
  • gavarìsimo perméso
  • gavarisi perméso
  • i / £e gavarìa perméso

Imperativo

trapassato

  • permiti
  • che el / £a permeta
  • permetémo
  • permetì
  • che i / £e perméta

affermativo

  • no stà permétar
  • che no 'l / £a staga permétar
  • no stémo permétar
  • no stè permétar
  • che no i / £e staga permétar

Imperativo di cortesia

trapassato

  • el / £a perméta
  • i / £e perméta

affermativo

  • no 'l / £a staga permétar
  • no i / £e staga permétar

Imperativo con pronome aggiunto

 

  • perméte£o / perméteghe / -éteme

Indicativo Interrogativo

presente

  • permétoi ?
  • permìtito ?
  • perméte£o / e£a ?
  • permetémoi ?
  • permetìo ?
  • perméte£i / e£e ?

imperfetto

  • *
  • permetìvito ?
  • permetéve£o / éve£a ?
  • *
  • *
  • permetéve£i / éve£e ?
 

futuro

  • permetaròi ?
  • permetarèto ?
  • permetarà£o / rà£a ?
  • permetarémoi ?
  • permetarèo
  • permetarà£i / rà£e ?

passato composto

  • go(i) perméso ?
  • ghèto (àtu ?) perméso ?
  • ga£o / ga£e perméso ?
  • *
  • gavìo perméso ?
  • ga£i / ga£e perméso ?
 

trapassato

  • *
  • gavìvito perméso ?
  • gavéve£o/gavéve£a perméso ?
  • *
  • *
  • gavéve£i/gavéve£e perméso ?

futuro composto

  • *
  • gavaréto perméso ?
  • gavarà£o/gavarà£a perméso ?
  • *
  • gavarèo perméso ?
  • gavarà£i/gavarà£e perméso ?

Condizionale Interrogativo

presente

  • *
  • permetarìsito ?
  • permetarìse£o ? / rìse£a ?
  • *
  • *
  • permetarìse£i ? / rìse£e ?

passato composto

  • *
  • gavarìsito perméso ?
  • gavarìse£o /-arìse£a perméso ?
  • *
  • *
  • gavarìse£i /-arìse£e perméso ?