PASSO DA QUI
RO.png hotarî

INFINITIV

 

  • hotarî

PREZENT

 

  • hotărăsc
  • hotărăşti
  • hotărăşte
  • hotărîm
  • hotărîţi
  • hotărăsc

IMPERFECT

 

  • hotăram
  • hotărai
  • hotăra
  • hotăram
  • hotăraţi
  • hotărau

PERFECT

 

  • hotărîi
  • hotărîşi
  • hotărî
  • hotărîrăm
  • hotărîrăţi
  • hotărîră

 

  • am hotărît
  • ai hotărît
  • a hotărît
  • am hotărît
  • aţi hotărît
  • au hotărît

MAI MULT CA PERFECT

 

  • hotărîsem
  • hotărîseşi
  • hotărîse
  • hotărîserăm
  • hotărîserăţi
  • hotărîseră

VIITOR

 

  • voi hotărî
  • vei hotărî
  • va hotărî
  • vom hotărî
  • veţi hotărî
  • vor hotărî

VIITOR ANTERIOR

 

  • voi fi hotărît
  • vei fi hotărît
  • va fi hotărît
  • vom fi hotărît
  • veţi fi hotărît
  • vor fi hotărît

CONDITIONAL-OPTATIV

prezent

  • aş hotărî
  • ai hotărî
  • ar hotărî
  • am hotărî
  • aţi hotărî
  • ar hotărî

perfect

  • aş fi hotărît
  • ai fi hotărît
  • ar fi hotărît
  • am fi hotărît
  • aţi fi hotărît
  • ar fi hotărît

IMPERATIV

afirmativ

  • hotărăşte
  • hotărîţi

negativ

  • nu hotărî
  • nu hotărîţi

CONJUNCTIV

prezent

  • să hotărăsc
  • să hotărăşti
  • să hotărască
  • să hotărîm
  • să hotărîţi
  • să hotărască

trecut

  • să fi hotărît
  • să fi hotărît
  • să fi hotărît
  • să fi hotărît
  • să fi hotărît
  • să fi hotărît