PASSO DA QUI
RO.png bâzâi

INFINITIV

 

  • bâzâi

PREZENT

 

  • bâzâi
  • bâzâi
  • bâzâie
  • bâzâim
  • bâzâiţi
  • bâzâie

IMPERFECT

 

  • bâzâiam
  • bâzâiai
  • bâzâia
  • bâzâiam
  • bâzâiaţi
  • bâzâiau

PERFECT

 

  • bâzâii
  • bâzâişi
  • bâzâi
  • bâzâirăm
  • bâzâirăţi
  • bâzâiră

 

  • am bâzâit
  • ai bâzâit
  • a bâzâit
  • am bâzâit
  • aţi bâzâit
  • au bâzâit

MAI MULT CA PERFECT

 

  • bâzâisem
  • bâzâiseşi
  • bâzâise
  • bâzâiserăm
  • bâzâiserăţi
  • bâzâiseră

VIITOR

 

  • voi bâzâi
  • vei bâzâi
  • va bâzâi
  • vom bâzâi
  • veţi bâzâi
  • vor bâzâi

VIITOR ANTERIOR

 

  • voi fi bâzâit
  • vei fi bâzâit
  • va fi bâzâit
  • vom fi bâzâit
  • veţi fi bâzâit
  • vor fi bâzâit

CONDITIONAL-OPTATIV

prezent

  • aş bâzâi
  • ai bâzâi
  • ar bâzâi
  • am bâzâi
  • aţi bâzâi
  • ar bâzâi

perfect

  • aş fi bâzâit
  • ai fi bâzâit
  • ar fi bâzâit
  • am fi bâzâit
  • aţi fi bâzâit
  • ar fi bâzâit

IMPERATIV

afirmativ

  • bâzâie
  • bâzâiţi

negativ

  • nu bâzâi
  • nu bâzâiţi

CONJUNCTIV

prezent

  • să bâzâi
  • să bâzâi
  • să bâzâie
  • să bâzâim
  • să bâzâiţi
  • să bâzâie

trecut

  • să fi bâzâit
  • să fi bâzâit
  • să fi bâzâit
  • să fi bâzâit
  • să fi bâzâit
  • să fi bâzâit