PASSO DA QUI
RO.png bâjbâi

INFINITIV

 

  • bâjbâi

PREZENT

 

  • bâjbâi
  • bâjbâi
  • bâjbâie
  • bâjbâim
  • bâjbâiţi
  • bâjbâie

IMPERFECT

 

  • bâjbâiam
  • bâjbâiai
  • bâjbâia
  • bâjbâiam
  • bâjbâiaţi
  • bâjbâiau

PERFECT

 

  • bâjbâii
  • bâjbâişi
  • bâjbâi
  • bâjbâirăm
  • bâjbâirăţi
  • bâjbâiră

 

  • am bâjbâit
  • ai bâjbâit
  • a bâjbâit
  • am bâjbâit
  • aţi bâjbâit
  • au bâjbâit

MAI MULT CA PERFECT

 

  • bâjbâisem
  • bâjbâiseşi
  • bâjbâise
  • bâjbâiserăm
  • bâjbâiserăţi
  • bâjbâiseră

VIITOR

 

  • voi bâjbâi
  • vei bâjbâi
  • va bâjbâi
  • vom bâjbâi
  • veţi bâjbâi
  • vor bâjbâi

VIITOR ANTERIOR

 

  • voi fi bâjbâit
  • vei fi bâjbâit
  • va fi bâjbâit
  • vom fi bâjbâit
  • veţi fi bâjbâit
  • vor fi bâjbâit

CONDITIONAL-OPTATIV

prezent

  • aş bâjbâi
  • ai bâjbâi
  • ar bâjbâi
  • am bâjbâi
  • aţi bâjbâi
  • ar bâjbâi

perfect

  • aş fi bâjbâit
  • ai fi bâjbâit
  • ar fi bâjbâit
  • am fi bâjbâit
  • aţi fi bâjbâit
  • ar fi bâjbâit

IMPERATIV

afirmativ

  • bâjbâie
  • bâjbâiţi

negativ

  • nu bâjbâi
  • nu bâjbâiţi

CONJUNCTIV

prezent

  • să bâjbâi
  • să bâjbâi
  • să bâjbâie
  • să bâjbâim
  • să bâjbâiţi
  • să bâjbâie

trecut

  • să fi bâjbâit
  • să fi bâjbâit
  • să fi bâjbâit
  • să fi bâjbâit
  • să fi bâjbâit
  • să fi bâjbâit