PASSO DA QUI
RO.png behăi

INFINITIV

 

  • behăi

PREZENT

 

  • behăi
  • behăi
  • behăie
  • behăim
  • behăiţi
  • behăie

IMPERFECT

 

  • behăiam
  • behăiai
  • behăia
  • behăiam
  • behăiaţi
  • behăiau

PERFECT

 

  • behăii
  • behăişi
  • behăi
  • behăirăm
  • behăirăţi
  • behăiră

 

  • am behăit
  • ai behăit
  • a behăit
  • am behăit
  • aţi behăit
  • au behăit

MAI MULT CA PERFECT

 

  • behăisem
  • behăiseşi
  • behăise
  • behăiserăm
  • behăiserăţi
  • behăiseră

VIITOR

 

  • voi behăi
  • vei behăi
  • va behăi
  • vom behăi
  • veţi behăi
  • vor behăi

VIITOR ANTERIOR

 

  • voi fi behăit
  • vei fi behăit
  • va fi behăit
  • vom fi behăit
  • veţi fi behăit
  • vor fi behăit

CONDITIONAL-OPTATIV

prezent

  • aş behăi
  • ai behăi
  • ar behăi
  • am behăi
  • aţi behăi
  • ar behăi

perfect

  • aş fi behăit
  • ai fi behăit
  • ar fi behăit
  • am fi behăit
  • aţi fi behăit
  • ar fi behăit

IMPERATIV

afirmativ

  • behăie
  • behăiţi

negativ

  • nu behăi
  • nu behăiţi

CONJUNCTIV

prezent

  • să behăi
  • să behăi
  • să behăie
  • să behăim
  • să behăiţi
  • să behăe

trecut

  • să fi behăit
  • să fi behăit
  • să fi behăit
  • să fi behăit
  • să fi behăit
  • să fi behăit