PASSO DA QUI
RO.png aţâţa

INFINITIV

 

  • aţâţa

PREZENT

 

  • aţâţ
  • aţâţi
  • aţâţă
  • aţâţăm
  • aţâţaţi
  • aţâţă

IMPERFECT

 

  • aţâţam
  • aţâţai
  • aţâţa
  • aţâţam
  • aţâţaţi
  • aţâţau

PERFECT

 

  • aţâţai
  • aţâţaşi
  • aţâţă
  • aţâţarăm
  • aţâţarăţi
  • aţâţară

 

  • am aţâţat
  • ai aţâţat
  • a aţâţat
  • am aţâţat
  • aţi aţâţat
  • au aţâţat

MAI MULT CA PERFECT

 

  • aţâţasem
  • aţâţaseşi
  • aţâţase
  • aţâţaserăm
  • aţâţaserăţi
  • aţâţaseră

VIITOR

 

  • voi aţâţa
  • vei aţâţa
  • va aţâţa
  • vom aţâţa
  • veţi aţâţa
  • vor aţâţa

VIITOR ANTERIOR

 

  • voi fi aţâţat
  • vei fi aţâţat
  • va fi aţâţat
  • vom fi aţâţat
  • veţi fi aţâţat
  • vor fi aţâţat

CONDITIONAL-OPTATIV

prezent

  • aş aţâţa
  • ai aţâţa
  • ar aţâţa
  • am aţâţa
  • aţi aţâţa
  • ar aţâţa

perfect

  • aş fi aţâţat
  • ai fi aţâţat
  • ar fi aţâţat
  • am fi aţâţat
  • aţi fi aţâţat
  • ar fi aţâţat

IMPERATIV

afirmativ

  • aţâţă
  • aţâţaţi

negativ

  • nu aţâţa
  • nu aţâţaţi

CONJUNCTIV

prezent

  • să aţâţ
  • să aţâţi
  • să aţâţe
  • să aţâţăm
  • să aţâţaţi
  • să aţâţe

trecut

  • să fi aţâţat
  • să fi aţâţat
  • să fi aţâţat
  • să fi aţâţat
  • să fi aţâţat
  • să fi aţâţat