PASSO DA QUI
RO.png arăta

INFINITIV

 

  • arăta

PREZENT

 

  • arăt
  • arăţi
  • arată
  • arătăm
  • arătaţi
  • arată

IMPERFECT

 

  • arătam
  • arătai
  • arăta
  • arătam
  • arătaţi
  • arătau

PERFECT

 

  • arătai
  • arătaşi
  • arătă
  • arătarăm
  • arătarăţi
  • arătară

 

  • am arătat
  • ai arătat
  • a arătat
  • am arătat
  • aţi arătat
  • au arătat

MAI MULT CA PERFECT

 

  • arătasem
  • arătaseşi
  • arătase
  • arătaserăm
  • arătaserăţi
  • arătaseră

VIITOR

 

  • voi arăta
  • vei arăta
  • va arăta
  • vom arăta
  • veţi arăta
  • vor arăta

VIITOR ANTERIOR

 

  • voi fi arătat
  • vei fi arătat
  • va fi arătat
  • vom fi arătat
  • veţi fi arătat
  • vor fi arătat

CONDITIONAL-OPTATIV

prezent

  • aş arăta
  • ai arăta
  • ar arăta
  • am arăta
  • aţi arăta
  • ar arăta

perfect

  • aş fi arătat
  • ai fi arătat
  • ar fi arătat
  • am fi arătat
  • aţi fi arătat
  • ar fi arătat

IMPERATIV

afirmativ

  • arată
  • arătaţi

negativ

  • nu arăta
  • nu arătaţi

CONJUNCTIV

prezent

  • să arăt
  • să arăţi
  • să arate
  • să arătăm
  • să arătaţi
  • să arate

trecut

  • să fi arătat
  • să fi arătat
  • să fi arătat
  • să fi arătat
  • să fi arătat
  • să fi arătat