PASSO DA QUI
RO.png accepta

INFINITIV

 

  • accepta

PREZENT

 

  • accept
  • accepţi
  • acceptă
  • acceptăm
  • acceptaţi
  • acceptă

IMPERFECT

 

  • acceptam
  • acceptai
  • accepta
  • acceptam
  • acceptaţi
  • acceptau

PERFECT

 

  • acceptai
  • acceptaşi
  • acceptă
  • acceptarăm
  • acceptarăţi
  • acceptară

 

  • am acceptat
  • ai acceptat
  • a acceptat
  • am acceptat
  • aţi acceptat
  • au acceptat

MAI MULT CA PERFECT

 

  • acceptasem
  • acceptaseşi
  • acceptase
  • acceptaserăm
  • acceptaserăţi
  • acceptaseră

VIITOR

 

  • voi accepta
  • vei accepta
  • va accepta
  • vom accepta
  • veţi accepta
  • vor accepta

VIITOR ANTERIOR

 

  • voi fi accepta
  • vei fi accepta
  • va fi accepta
  • vom fi accepta
  • veţi fi accepta
  • vor fi accepta

CONDITIONAL-OPTATIV

prezent

  • aş accepta
  • ai accepta
  • ar accepta
  • am accepta
  • aţi accepta
  • ar accepta

perfect

  • aş fi acceptat
  • ai fi acceptat
  • ar fi acceptat
  • am fi acceptat
  • aţi fi acceptat
  • ar fi acceptat

IMPERATIV

afirmativ

  • acceptă
  • acceptaţi

negativ

  • nu accepta
  • nu acceptaţi

CONJUNCTIV

prezent

  • să accept
  • să accepţi
  • să accepte
  • să acceptăm
  • să acceptaţi
  • să accepte

trecut

  • să fi acceptat
  • să fi acceptat
  • să fi acceptat
  • să fi acceptat
  • să fi acceptat
  • să fi acceptat