PASSO DA QUI
RO.png schimba

INFINITIV

 

  • schimba

PREZENT

 

  • schimb
  • schimbi
  • schimbă
  • schimbăm
  • schimbaţi
  • schimbă

IMPERFECT

 

  • schimbam
  • schimbai
  • schimba
  • schimbam
  • schimbaţi
  • schimbau

PERFECT

 

  • schimbai
  • schimbaşi
  • schimbă
  • schimbarăm
  • schimbarăţi
  • schimbară

 

  • am schimbat
  • ai schimbat
  • a schimbat
  • am schimbat
  • aţi schimbat
  • au schimbat

MAI MULT CA PERFECT

 

  • schimbasem
  • schimbaseşi
  • schimbase
  • schimbaserăm
  • schimbaserăţi
  • schimbaseră

VIITOR

 

  • voi schimba
  • vei schimba
  • va schimba
  • vom schimba
  • veţi schimba
  • vor schimba

VIITOR ANTERIOR

 

  • voi fi schimbat
  • vei fi schimbat
  • va fi schimbat
  • vom fi schimbat
  • veţi fi schimbat
  • vor fi schimbat

CONDITIONAL-OPTATIV

prezent

  • aş schimba
  • ai schimba
  • ar schimba
  • am schimba
  • aţi schimba
  • ar schimba

perfect

  • aş fi schimbat
  • ai fi schimbat
  • ar fi schimbat
  • am fi schimbat
  • aţi fi schimbat
  • ar fi schimbat

IMPERATIV

afirmativ

  • schimbă
  • schimbaţi

negativ

  • nu schimba
  • nu schimbaţi

CONJUNCTIV

prezent

  • să schimb
  • să schimbi
  • să schimbe
  • să schimbăm
  • să schimbaţi
  • să schimbe

trecut

  • să fi schimbat
  • să fi schimbat
  • să fi schimbat
  • să fi schimbat
  • să fi schimbat
  • să fi schimbat