PASSO DA QUI
RO.png mânca

INFINITIV

 

  • mânca

PREZENT

 

  • mănânc
  • mănânci
  • mănâncă
  • mâncăm
  • mâncaţi
  • mănâncă

IMPERFECT

 

  • mâncam
  • mâncai
  • mânca
  • mâncam
  • mâncaţi
  • mâncau

PERFECT

 

  • mâncai
  • mâncaşi
  • mâncă
  • mâncarăm
  • mâncarăţi
  • mâncară

 

  • am mâncat
  • ai mâncat
  • a mâncat
  • am mâncat
  • aţi mâncat
  • au mâncat

MAI MULT CA PERFECT

 

  • mâncasem
  • mâncaseşi
  • mâncase
  • mâncaserăm
  • mâncaserăţi
  • mâncaseră

VIITOR

 

  • voi mânca
  • vei mânca
  • va mânca
  • vom mânca
  • veţi mânca
  • vor mânca

VIITOR ANTERIOR

 

  • voi fi mâncat
  • vei fi mâncat
  • va fi mâncat
  • vom fi mâncat
  • veţi fi mâncat
  • vor fi mâncat

CONDITIONAL-OPTATIV

prezent

  • aş mânca
  • ai mânca
  • ar mânca
  • am mânca
  • aţi mânca
  • ar mânca

perfect

  • aş fi mâncat
  • ai fi mâncat
  • ar fi mâncat
  • am fi mâncat
  • aţi fi mâncat
  • ar fi mâncat

IMPERATIV

afirmativ

  • mănâncă
  • mâncaţi

negativ

  • nu mânca
  • nu mâncaţi

CONJUNCTIV

prezent

  • să mănânc
  • să mănânci
  • să mănânce
  • să mâncăm
  • să mâncaţi
  • să mănânce

trecut

  • să fi mâncat
  • să fi mâncat
  • să fi mâncat
  • să fi mâncat
  • să fi mâncat
  • să fi mâncat