PASSO DA QUI
MP.png güxüm

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • güxüm

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • güxümlan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • güxümlelan

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • güxümlafel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • güxümlan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • güxümlan
  • güxümlaymi
  • güxümlay
  • güxümlayu
  • güxümlaymu
  • güxümlaygu
  • güxümlayiñ
  • güxümlaymün
  • güxümlaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • güxümkülelan
  • güxümkülelaymi
  • güxümkülelay
  • güxümkülelayu
  • güxümkülelaymu
  • güxümkülelaygu
  • güxümkülelaiñ
  • güxümkülelaymün
  • güxümkülelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • güxümlan
  • güxümlaymi
  • güxümlay
  • güxümlayu
  • güxümlaymu
  • güxümlaygu
  • güxümlayiñ
  • güxümlaymün
  • güxümlaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • güxümpelayan
  • güxümpelayaymi
  • güxümpelayay
  • güxümpelayayu
  • güxümpelayaymu
  • güxümpelayaygu
  • güxümpelayaiñ
  • güxümpelayaymün
  • güxümpelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • güxümpelan
  • güxümpelaymi
  • güxümpelay
  • güxümpelayu
  • güxümpelaymu
  • güxümpelaygu
  • güxümpelaiñ
  • güxümpelaymün
  • güxümpelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • güxümpelafun
  • güxümpelafuymi
  • güxümpelafuy
  • güxümpelafuyu
  • güxümpelafuymu
  • güxümpelafuygu
  • güxümpelafuiñ
  • güxümpefulaymün
  • güxümpelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • güxümpenofuli
  • güxümpenofulimi
  • güxümpenofule
  • güxümpenofuliyu
  • güxümpefunoleymu
  • güxümpenofuleyegu
  • güxümpenofuliyiñ
  • güxümpenofuleymün
  • güxümpenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • güxümpenoli
  • güxümpenolimi
  • güxümpenole
  • güxümpenoliyu
  • güxümpenoliymu
  • güxümpenoliygu
  • güxümpenoliyiñ
  • güxümpenoliymün
  • güxümpenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • güxümlayafun
  • güxümlayafuymi
  • güxümlayafuy
  • güxümlayafuyu
  • güxümlayafuymu
  • güxümlayafuygu
  • güxümlayafuiñ
  • güxümlayafuymün
  • güxümlayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • güxümlayafunem
  • güxümlayafuymiyem
  • güxümlayafuyem
  • güxümlayafuyuem
  • güxümlayafuymuem
  • güxümlayafuyguem
  • güxümlayafuiñem
  • güxümlayafuymünem
  • güxümlayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • güxümkilchi
  • güxümkilge
  • güxümkilpe
  • güxümkiliyu
  • güxümkinolmu
  • güxümkinolpeyegu
  • güxümlayaiñ
  • güxümlayaymün
  • güxümlayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • güxümrumenofuli
  • güxümrumenofulimi
  • güxümrumenofule
  • güxümrumenofuliyu
  • güxümrumenofulimu
  • güxümrumenofuleyegu
  • güxümrumenofuliyiñ
  • güxümrumenofuliymün
  • güxümrumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • güxümnofuli
  • güxümnofulimi
  • güxümnofule
  • güxümnofuliyu
  • güxümnofulimu
  • güxümnofuleyegu
  • güxümnofuliyiñ
  • güxümnofuliymün
  • güxümnofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • güxümpenoli
  • güxümpenolmi
  • güxümpenole
  • güxümpenoliyu
  • güxümpenolimu
  • güxümpenoleygu
  • güxümpenoliyiñ
  • güxümpenoliymün
  • güxümpenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • güxümrumepenoli
  • güxümrumepenolmi
  • güxümrumepenole
  • güxümrumepenoliyu
  • güxümrumepenoliymu
  • güxümrumepenoleygu
  • güxümrumepenoliyiñ
  • güxümrumepenoliymün
  • güxümrumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • güxümkapenoli
  • güxümkapenolmi
  • güxümkapenole
  • güxümkapenoliyu
  • güxümkapenolimu
  • güxümkapenoleyegu
  • güxümkapenoliyiñ
  • güxümkapenloiymün
  • güxümkapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • güxümkilchi
  • güxümkil
  • güxümkilpe
  • güxümkilyu
  • güxümkilmu
  • güxümkilpeyegu
  • güxümkiliñ
  • güxümkilmün
  • güxümkilpeyegün