PASSO DA QUI
MP.png gaweñ

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • gaweñ

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • gaweñlan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • gaweñlelan

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • gaweñlafel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • gaweñlan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • gaweñlan
  • gaweñlaymi
  • gaweñlay
  • gaweñlayu
  • gaweñlaymu
  • gaweñlaygu
  • gaweñlayiñ
  • gaweñlaymün
  • gaweñlaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • gaweñkülelan
  • gaweñkülelaymi
  • gaweñkülelay
  • gaweñkülelayu
  • gaweñkülelaymu
  • gaweñkülelaygu
  • gaweñkülelaiñ
  • gaweñkülelaymün
  • gaweñkülelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • gaweñlan
  • gaweñlaymi
  • gaweñlay
  • gaweñlayu
  • gaweñlaymu
  • gaweñlaygu
  • gaweñlayiñ
  • gaweñlaymün
  • gaweñlaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • gaweñpelayan
  • gaweñpelayaymi
  • gaweñpelayay
  • gaweñpelayayu
  • gaweñpelayaymu
  • gaweñpelayaygu
  • gaweñpelayaiñ
  • gaweñpelayaymün
  • gaweñpelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • gaweñpelan
  • gaweñpelaymi
  • gaweñpelay
  • gaweñpelayu
  • gaweñpelaymu
  • gaweñpelaygu
  • gaweñpelaiñ
  • gaweñpelaymün
  • gaweñpelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • gaweñpelafun
  • gaweñpelafuymi
  • gaweñpelafuy
  • gaweñpelafuyu
  • gaweñpelafuymu
  • gaweñpelafuygu
  • gaweñpelafuiñ
  • gaweñpefulaymün
  • gaweñpelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • gaweñpenofuli
  • gaweñpenofulimi
  • gaweñpenofule
  • gaweñpenofuliyu
  • gaweñpefunoleymu
  • gaweñpenofuleyegu
  • gaweñpenofuliyiñ
  • gaweñpenofuleymün
  • gaweñpenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • gaweñpenoli
  • gaweñpenolimi
  • gaweñpenole
  • gaweñpenoliyu
  • gaweñpenoliymu
  • gaweñpenoliygu
  • gaweñpenoliyiñ
  • gaweñpenoliymün
  • gaweñpenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • gaweñlayafun
  • gaweñlayafuymi
  • gaweñlayafuy
  • gaweñlayafuyu
  • gaweñlayafuymu
  • gaweñlayafuygu
  • gaweñlayafuiñ
  • gaweñlayafuymün
  • gaweñlayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • gaweñlayafunem
  • gaweñlayafuymiyem
  • gaweñlayafuyem
  • gaweñlayafuyuem
  • gaweñlayafuymuem
  • gaweñlayafuyguem
  • gaweñlayafuiñem
  • gaweñlayafuymünem
  • gaweñlayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • gaweñkilchi
  • gaweñkilge
  • gaweñkilpe
  • gaweñkiliyu
  • gaweñkinolmu
  • gaweñkinolpeyegu
  • gaweñlayaiñ
  • gaweñlayaymün
  • gaweñlayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • gaweñrumenofuli
  • gaweñrumenofulimi
  • gaweñrumenofule
  • gaweñrumenofuliyu
  • gaweñrumenofulimu
  • gaweñrumenofuleyegu
  • gaweñrumenofuliyiñ
  • gaweñrumenofuliymün
  • gaweñrumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • gaweñnofuli
  • gaweñnofulimi
  • gaweñnofule
  • gaweñnofuliyu
  • gaweñnofulimu
  • gaweñnofuleyegu
  • gaweñnofuliyiñ
  • gaweñnofuliymün
  • gaweñnofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • gaweñpenoli
  • gaweñpenolmi
  • gaweñpenole
  • gaweñpenoliyu
  • gaweñpenolimu
  • gaweñpenoleygu
  • gaweñpenoliyiñ
  • gaweñpenoliymün
  • gaweñpenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • gaweñrumepenoli
  • gaweñrumepenolmi
  • gaweñrumepenole
  • gaweñrumepenoliyu
  • gaweñrumepenoliymu
  • gaweñrumepenoleygu
  • gaweñrumepenoliyiñ
  • gaweñrumepenoliymün
  • gaweñrumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • gaweñkapenoli
  • gaweñkapenolmi
  • gaweñkapenole
  • gaweñkapenoliyu
  • gaweñkapenolimu
  • gaweñkapenoleyegu
  • gaweñkapenoliyiñ
  • gaweñkapenloiymün
  • gaweñkapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • gaweñkilchi
  • gaweñkil
  • gaweñkilpe
  • gaweñkilyu
  • gaweñkilmu
  • gaweñkilpeyegu
  • gaweñkiliñ
  • gaweñkilmün
  • gaweñkilpeyegün