PASSO DA QUI
MP.png wümüjka

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wümüjka

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • wümüjkalan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wümüjkalen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • wümüjkanofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wümüjkalan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • wümüjkalan
  • wümüjkaylami
  • wümüjkalay
  • wümüjkalayu
  • wümüjkalaymu
  • wümüjkalaygu
  • wümüjkalayiñ
  • wümüjkalaymün
  • wümüjkalaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • wümüjkalelan
  • wümüjkalelaymi
  • wümüjkalelay
  • wümüjkalelayu
  • wümüjkalelaymu
  • wümüjkalelaygu
  • wümüjkalelaiñ
  • wümüjkalelaymün
  • wümüjkalelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • wümüjkalan
  • wümüjkalaymi
  • wümüjkalay
  • wümüjkalayu
  • wümüjkalaymu
  • wümüjkalaygu
  • wümüjkalayiñ
  • wümüjkalaymün
  • wümüjkalaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • wümüjkapelayan
  • wümüjkapelayaymi
  • wümüjkapelayay
  • wümüjkapelayayu
  • wümüjkapelayaymu
  • wümüjkapelayaygu
  • wümüjkapelayaiñ
  • wümüjkapelayaymün
  • wümüjkapelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • wümüjkapelan
  • wümüjkapelaymi
  • wümüjkapelay
  • wümüjkapelayu
  • wümüjkapelaymu
  • wümüjkapelaygu
  • wümüjkapelaiñ
  • wümüjkapelaymün
  • wümüjkapelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • wümüjkapelafun
  • wümüjkapelafuymi
  • wümüjkapelafuy
  • wümüjkapelafuyu
  • wümüjkapelafuymu
  • wümüjkapelafuygu
  • wümüjkapelafuiñ
  • wümüjkapefulaymün
  • wümüjkapelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • wümüjkapenofuli
  • wümüjkapenofulimi
  • wümüjkapenofule
  • wümüjkapenofuliyu
  • wümüjkapefunoleymu
  • wümüjkapenofuleyegu
  • wümüjkapenofuliyiñ
  • wümüjkapenofuleymün
  • wümüjkapenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • wümüjkapenoli
  • wümüjkapenolimi
  • wümüjkapenole
  • wümüjkapenoliyu
  • wümüjkapenoliymu
  • wümüjkapenoliygu
  • wümüjkapenoliyiñ
  • wümüjkapenoliymün
  • wümüjkapenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • wümüjkalayafun
  • wümüjkalayafuymi
  • wümüjkalayafuy
  • wümüjkalayafuyu
  • wümüjkalayafuymu
  • wümüjkalayafuygu
  • wümüjkalayafuiñ
  • wümüjkalayafuymün
  • wümüjkalayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • wümüjkalayafunem
  • wümüjkalayafuymiyem
  • wümüjkalayafuyem
  • wümüjkalayafuyuem
  • wümüjkalayafuymuem
  • wümüjkalayafuyguem
  • wümüjkalayafuiñem
  • wümüjkalayafuymünem
  • wümüjkalayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • wümüjkakilchi
  • wümüjkakilge
  • wümüjkakilpe
  • wümüjkakiliyu
  • wümüjkakinolmu
  • wümüjkakinolpeyegu
  • wümüjkalayaiñ
  • wümüjkalayaymün
  • wümüjkalayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • wümüjkarumenofuli
  • wümüjkarumenofulimi
  • wümüjkarumenofule
  • wümüjkarumenofuliyu
  • wümüjkarumenofulimu
  • wümüjkarumenofuleyegu
  • wümüjkarumenofuliyiñ
  • wümüjkarumenofuliymün
  • wümüjkarumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • wümüjkanofuli
  • wümüjkanofulimi
  • wümüjkanofule
  • wümüjkanofuliyu
  • wümüjkanofulimu
  • wümüjkanofuleyegu
  • wümüjkanofuliyiñ
  • wümüjkanofuliymün
  • wümüjkanofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • wümüjkapenoli
  • wümüjkapenolmi
  • wümüjkapenole
  • wümüjkapenoliyu
  • wümüjkapenolimu
  • wümüjkapenoleygu
  • wümüjkapenoliyiñ
  • wümüjkapenoliymün
  • wümüjkapenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • wümüjkarumepenoli
  • wümüjkarumepenolmi
  • wümüjkarumepenole
  • wümüjkarumepenoliyu
  • wümüjkarumepenoliymu
  • wümüjkarumepenoleygu
  • wümüjkarumepenoliyiñ
  • wümüjkarumepenoliymün
  • wümüjkarumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • wümüjkakapenoli
  • wümüjkakapenolmi
  • wümüjkakapenole
  • wümüjkakapenoliyu
  • wümüjkakapenolimu
  • wümüjkakapenoleyegu
  • wümüjkakapenoliyiñ
  • wümüjkakapenloiymün
  • wümüjkakapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • wümüjkakilchi
  • wümüjkakil
  • wümüjkakilpe
  • wümüjkakilyu
  • wümüjkakilmu
  • wümüjkakilpeyegu
  • wümüjkakiliñ
  • wümüjkakilmün
  • wümüjkakilpeyegün