PASSO DA QUI
MP.png wümüj

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wümüj

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • wümüjlan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wümüjlelan

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • wümüjlafel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wümüjlan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • wümüjlan
  • wümüjlaymi
  • wümüjlay
  • wümüjlayu
  • wümüjlaymu
  • wümüjlaygu
  • wümüjlayiñ
  • wümüjlaymün
  • wümüjlaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • wümüjkülelan
  • wümüjkülelaymi
  • wümüjkülelay
  • wümüjkülelayu
  • wümüjkülelaymu
  • wümüjkülelaygu
  • wümüjkülelaiñ
  • wümüjkülelaymün
  • wümüjkülelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • wümüjlan
  • wümüjlaymi
  • wümüjlay
  • wümüjlayu
  • wümüjlaymu
  • wümüjlaygu
  • wümüjlayiñ
  • wümüjlaymün
  • wümüjlaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • wümüjpelayan
  • wümüjpelayaymi
  • wümüjpelayay
  • wümüjpelayayu
  • wümüjpelayaymu
  • wümüjpelayaygu
  • wümüjpelayaiñ
  • wümüjpelayaymün
  • wümüjpelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • wümüjpelan
  • wümüjpelaymi
  • wümüjpelay
  • wümüjpelayu
  • wümüjpelaymu
  • wümüjpelaygu
  • wümüjpelaiñ
  • wümüjpelaymün
  • wümüjpelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • wümüjpelafun
  • wümüjpelafuymi
  • wümüjpelafuy
  • wümüjpelafuyu
  • wümüjpelafuymu
  • wümüjpelafuygu
  • wümüjpelafuiñ
  • wümüjpefulaymün
  • wümüjpelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • wümüjpenofuli
  • wümüjpenofulimi
  • wümüjpenofule
  • wümüjpenofuliyu
  • wümüjpefunoleymu
  • wümüjpenofuleyegu
  • wümüjpenofuliyiñ
  • wümüjpenofuleymün
  • wümüjpenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • wümüjpenoli
  • wümüjpenolimi
  • wümüjpenole
  • wümüjpenoliyu
  • wümüjpenoliymu
  • wümüjpenoliygu
  • wümüjpenoliyiñ
  • wümüjpenoliymün
  • wümüjpenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • wümüjlayafun
  • wümüjlayafuymi
  • wümüjlayafuy
  • wümüjlayafuyu
  • wümüjlayafuymu
  • wümüjlayafuygu
  • wümüjlayafuiñ
  • wümüjlayafuymün
  • wümüjlayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • wümüjlayafunem
  • wümüjlayafuymiyem
  • wümüjlayafuyem
  • wümüjlayafuyuem
  • wümüjlayafuymuem
  • wümüjlayafuyguem
  • wümüjlayafuiñem
  • wümüjlayafuymünem
  • wümüjlayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • wümüjkilchi
  • wümüjkilge
  • wümüjkilpe
  • wümüjkiliyu
  • wümüjkinolmu
  • wümüjkinolpeyegu
  • wümüjlayaiñ
  • wümüjlayaymün
  • wümüjlayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • wümüjrumenofuli
  • wümüjrumenofulimi
  • wümüjrumenofule
  • wümüjrumenofuliyu
  • wümüjrumenofulimu
  • wümüjrumenofuleyegu
  • wümüjrumenofuliyiñ
  • wümüjrumenofuliymün
  • wümüjrumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • wümüjnofuli
  • wümüjnofulimi
  • wümüjnofule
  • wümüjnofuliyu
  • wümüjnofulimu
  • wümüjnofuleyegu
  • wümüjnofuliyiñ
  • wümüjnofuliymün
  • wümüjnofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • wümüjpenoli
  • wümüjpenolmi
  • wümüjpenole
  • wümüjpenoliyu
  • wümüjpenolimu
  • wümüjpenoleygu
  • wümüjpenoliyiñ
  • wümüjpenoliymün
  • wümüjpenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • wümüjrumepenoli
  • wümüjrumepenolmi
  • wümüjrumepenole
  • wümüjrumepenoliyu
  • wümüjrumepenoliymu
  • wümüjrumepenoleygu
  • wümüjrumepenoliyiñ
  • wümüjrumepenoliymün
  • wümüjrumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • wümüjkapenoli
  • wümüjkapenolmi
  • wümüjkapenole
  • wümüjkapenoliyu
  • wümüjkapenolimu
  • wümüjkapenoleyegu
  • wümüjkapenoliyiñ
  • wümüjkapenloiymün
  • wümüjkapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • wümüjkilchi
  • wümüjkil
  • wümüjkilpe
  • wümüjkilyu
  • wümüjkilmu
  • wümüjkilpeyegu
  • wümüjkiliñ
  • wümüjkilmün
  • wümüjkilpeyegün