PASSO DA QUI
MP.png umawtu

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • umawtu

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • umawtulan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • umawtulen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • umawtunofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • umawtulan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • umawtulan
  • umawtuylami
  • umawtulay
  • umawtulayu
  • umawtulaymu
  • umawtulaygu
  • umawtulayiñ
  • umawtulaymün
  • umawtulaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • umawtulelan
  • umawtulelaymi
  • umawtulelay
  • umawtulelayu
  • umawtulelaymu
  • umawtulelaygu
  • umawtulelaiñ
  • umawtulelaymün
  • umawtulelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • umawtulan
  • umawtulaymi
  • umawtulay
  • umawtulayu
  • umawtulaymu
  • umawtulaygu
  • umawtulayiñ
  • umawtulaymün
  • umawtulaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • umawtupelayan
  • umawtupelayaymi
  • umawtupelayay
  • umawtupelayayu
  • umawtupelayaymu
  • umawtupelayaygu
  • umawtupelayaiñ
  • umawtupelayaymün
  • umawtupelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • umawtupelan
  • umawtupelaymi
  • umawtupelay
  • umawtupelayu
  • umawtupelaymu
  • umawtupelaygu
  • umawtupelaiñ
  • umawtupelaymün
  • umawtupelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • umawtupelafun
  • umawtupelafuymi
  • umawtupelafuy
  • umawtupelafuyu
  • umawtupelafuymu
  • umawtupelafuygu
  • umawtupelafuiñ
  • umawtupefulaymün
  • umawtupelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • umawtupenofuli
  • umawtupenofulimi
  • umawtupenofule
  • umawtupenofuliyu
  • umawtupefunoleymu
  • umawtupenofuleyegu
  • umawtupenofuliyiñ
  • umawtupenofuleymün
  • umawtupenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • umawtupenoli
  • umawtupenolimi
  • umawtupenole
  • umawtupenoliyu
  • umawtupenoliymu
  • umawtupenoliygu
  • umawtupenoliyiñ
  • umawtupenoliymün
  • umawtupenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • umawtulayafun
  • umawtulayafuymi
  • umawtulayafuy
  • umawtulayafuyu
  • umawtulayafuymu
  • umawtulayafuygu
  • umawtulayafuiñ
  • umawtulayafuymün
  • umawtulayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • umawtulayafunem
  • umawtulayafuymiyem
  • umawtulayafuyem
  • umawtulayafuyuem
  • umawtulayafuymuem
  • umawtulayafuyguem
  • umawtulayafuiñem
  • umawtulayafuymünem
  • umawtulayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • umawtukilchi
  • umawtukilge
  • umawtukilpe
  • umawtukiliyu
  • umawtukinolmu
  • umawtukinolpeyegu
  • umawtulayaiñ
  • umawtulayaymün
  • umawtulayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • umawturumenofuli
  • umawturumenofulimi
  • umawturumenofule
  • umawturumenofuliyu
  • umawturumenofulimu
  • umawturumenofuleyegu
  • umawturumenofuliyiñ
  • umawturumenofuliymün
  • umawturumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • umawtunofuli
  • umawtunofulimi
  • umawtunofule
  • umawtunofuliyu
  • umawtunofulimu
  • umawtunofuleyegu
  • umawtunofuliyiñ
  • umawtunofuliymün
  • umawtunofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • umawtupenoli
  • umawtupenolmi
  • umawtupenole
  • umawtupenoliyu
  • umawtupenolimu
  • umawtupenoleygu
  • umawtupenoliyiñ
  • umawtupenoliymün
  • umawtupenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • umawturumepenoli
  • umawturumepenolmi
  • umawturumepenole
  • umawturumepenoliyu
  • umawturumepenoliymu
  • umawturumepenoleygu
  • umawturumepenoliyiñ
  • umawturumepenoliymün
  • umawturumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • umawtukapenoli
  • umawtukapenolmi
  • umawtukapenole
  • umawtukapenoliyu
  • umawtukapenolimu
  • umawtukapenoleyegu
  • umawtukapenoliyiñ
  • umawtukapenloiymün
  • umawtukapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • umawtukilchi
  • umawtukil
  • umawtukilpe
  • umawtukilyu
  • umawtukilmu
  • umawtukilpeyegu
  • umawtukiliñ
  • umawtukilmün
  • umawtukilpeyegün