PASSO DA QUI
MP.png jow

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • jow

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • jowlan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • jowlelan

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • jowlafel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • jowlan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • jowlan
  • jowlaymi
  • jowlay
  • jowlayu
  • jowlaymu
  • jowlaygu
  • jowlayiñ
  • jowlaymün
  • jowlaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • jowkülelan
  • jowkülelaymi
  • jowkülelay
  • jowkülelayu
  • jowkülelaymu
  • jowkülelaygu
  • jowkülelaiñ
  • jowkülelaymün
  • jowkülelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • jowlan
  • jowlaymi
  • jowlay
  • jowlayu
  • jowlaymu
  • jowlaygu
  • jowlayiñ
  • jowlaymün
  • jowlaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • jowpelayan
  • jowpelayaymi
  • jowpelayay
  • jowpelayayu
  • jowpelayaymu
  • jowpelayaygu
  • jowpelayaiñ
  • jowpelayaymün
  • jowpelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • jowpelan
  • jowpelaymi
  • jowpelay
  • jowpelayu
  • jowpelaymu
  • jowpelaygu
  • jowpelaiñ
  • jowpelaymün
  • jowpelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • jowpelafun
  • jowpelafuymi
  • jowpelafuy
  • jowpelafuyu
  • jowpelafuymu
  • jowpelafuygu
  • jowpelafuiñ
  • jowpefulaymün
  • jowpelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • jowpenofuli
  • jowpenofulimi
  • jowpenofule
  • jowpenofuliyu
  • jowpefunoleymu
  • jowpenofuleyegu
  • jowpenofuliyiñ
  • jowpenofuleymün
  • jowpenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • jowpenoli
  • jowpenolimi
  • jowpenole
  • jowpenoliyu
  • jowpenoliymu
  • jowpenoliygu
  • jowpenoliyiñ
  • jowpenoliymün
  • jowpenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • jowlayafun
  • jowlayafuymi
  • jowlayafuy
  • jowlayafuyu
  • jowlayafuymu
  • jowlayafuygu
  • jowlayafuiñ
  • jowlayafuymün
  • jowlayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • jowlayafunem
  • jowlayafuymiyem
  • jowlayafuyem
  • jowlayafuyuem
  • jowlayafuymuem
  • jowlayafuyguem
  • jowlayafuiñem
  • jowlayafuymünem
  • jowlayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • jowkilchi
  • jowkilge
  • jowkilpe
  • jowkiliyu
  • jowkinolmu
  • jowkinolpeyegu
  • jowlayaiñ
  • jowlayaymün
  • jowlayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • jowrumenofuli
  • jowrumenofulimi
  • jowrumenofule
  • jowrumenofuliyu
  • jowrumenofulimu
  • jowrumenofuleyegu
  • jowrumenofuliyiñ
  • jowrumenofuliymün
  • jowrumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • jownofuli
  • jownofulimi
  • jownofule
  • jownofuliyu
  • jownofulimu
  • jownofuleyegu
  • jownofuliyiñ
  • jownofuliymün
  • jownofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • jowpenoli
  • jowpenolmi
  • jowpenole
  • jowpenoliyu
  • jowpenolimu
  • jowpenoleygu
  • jowpenoliyiñ
  • jowpenoliymün
  • jowpenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • jowrumepenoli
  • jowrumepenolmi
  • jowrumepenole
  • jowrumepenoliyu
  • jowrumepenoliymu
  • jowrumepenoleygu
  • jowrumepenoliyiñ
  • jowrumepenoliymün
  • jowrumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • jowkapenoli
  • jowkapenolmi
  • jowkapenole
  • jowkapenoliyu
  • jowkapenolimu
  • jowkapenoleyegu
  • jowkapenoliyiñ
  • jowkapenloiymün
  • jowkapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • jowkilchi
  • jowkil
  • jowkilpe
  • jowkilyu
  • jowkilmu
  • jowkilpeyegu
  • jowkiliñ
  • jowkilmün
  • jowkilpeyegün