PASSO DA QUI
MP.png tuw

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • tuw

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • tuwlan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • tuwlelan

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • tuwlafel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • tuwlan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • tuwlan
  • tuwlaymi
  • tuwlay
  • tuwlayu
  • tuwlaymu
  • tuwlaygu
  • tuwlayiñ
  • tuwlaymün
  • tuwlaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • tuwkülelan
  • tuwkülelaymi
  • tuwkülelay
  • tuwkülelayu
  • tuwkülelaymu
  • tuwkülelaygu
  • tuwkülelaiñ
  • tuwkülelaymün
  • tuwkülelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • tuwlan
  • tuwlaymi
  • tuwlay
  • tuwlayu
  • tuwlaymu
  • tuwlaygu
  • tuwlayiñ
  • tuwlaymün
  • tuwlaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • tuwpelayan
  • tuwpelayaymi
  • tuwpelayay
  • tuwpelayayu
  • tuwpelayaymu
  • tuwpelayaygu
  • tuwpelayaiñ
  • tuwpelayaymün
  • tuwpelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • tuwpelan
  • tuwpelaymi
  • tuwpelay
  • tuwpelayu
  • tuwpelaymu
  • tuwpelaygu
  • tuwpelaiñ
  • tuwpelaymün
  • tuwpelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • tuwpelafun
  • tuwpelafuymi
  • tuwpelafuy
  • tuwpelafuyu
  • tuwpelafuymu
  • tuwpelafuygu
  • tuwpelafuiñ
  • tuwpefulaymün
  • tuwpelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • tuwpenofuli
  • tuwpenofulimi
  • tuwpenofule
  • tuwpenofuliyu
  • tuwpefunoleymu
  • tuwpenofuleyegu
  • tuwpenofuliyiñ
  • tuwpenofuleymün
  • tuwpenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • tuwpenoli
  • tuwpenolimi
  • tuwpenole
  • tuwpenoliyu
  • tuwpenoliymu
  • tuwpenoliygu
  • tuwpenoliyiñ
  • tuwpenoliymün
  • tuwpenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • tuwlayafun
  • tuwlayafuymi
  • tuwlayafuy
  • tuwlayafuyu
  • tuwlayafuymu
  • tuwlayafuygu
  • tuwlayafuiñ
  • tuwlayafuymün
  • tuwlayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • tuwlayafunem
  • tuwlayafuymiyem
  • tuwlayafuyem
  • tuwlayafuyuem
  • tuwlayafuymuem
  • tuwlayafuyguem
  • tuwlayafuiñem
  • tuwlayafuymünem
  • tuwlayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • tuwkilchi
  • tuwkilge
  • tuwkilpe
  • tuwkiliyu
  • tuwkinolmu
  • tuwkinolpeyegu
  • tuwlayaiñ
  • tuwlayaymün
  • tuwlayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • tuwrumenofuli
  • tuwrumenofulimi
  • tuwrumenofule
  • tuwrumenofuliyu
  • tuwrumenofulimu
  • tuwrumenofuleyegu
  • tuwrumenofuliyiñ
  • tuwrumenofuliymün
  • tuwrumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • tuwnofuli
  • tuwnofulimi
  • tuwnofule
  • tuwnofuliyu
  • tuwnofulimu
  • tuwnofuleyegu
  • tuwnofuliyiñ
  • tuwnofuliymün
  • tuwnofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • tuwpenoli
  • tuwpenolmi
  • tuwpenole
  • tuwpenoliyu
  • tuwpenolimu
  • tuwpenoleygu
  • tuwpenoliyiñ
  • tuwpenoliymün
  • tuwpenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • tuwrumepenoli
  • tuwrumepenolmi
  • tuwrumepenole
  • tuwrumepenoliyu
  • tuwrumepenoliymu
  • tuwrumepenoleygu
  • tuwrumepenoliyiñ
  • tuwrumepenoliymün
  • tuwrumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • tuwkapenoli
  • tuwkapenolmi
  • tuwkapenole
  • tuwkapenoliyu
  • tuwkapenolimu
  • tuwkapenoleyegu
  • tuwkapenoliyiñ
  • tuwkapenloiymün
  • tuwkapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • tuwkilchi
  • tuwkil
  • tuwkilpe
  • tuwkilyu
  • tuwkilmu
  • tuwkilpeyegu
  • tuwkiliñ
  • tuwkilmün
  • tuwkilpeyegün