PASSO DA QUI
MP.png ayiw

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • ayiw

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • ayiwlan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • ayiwlelan

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • ayiwlafel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • ayiwlan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • ayiwlan
  • ayiwlaymi
  • ayiwlay
  • ayiwlayu
  • ayiwlaymu
  • ayiwlaygu
  • ayiwlayiñ
  • ayiwlaymün
  • ayiwlaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • ayiwkülelan
  • ayiwkülelaymi
  • ayiwkülelay
  • ayiwkülelayu
  • ayiwkülelaymu
  • ayiwkülelaygu
  • ayiwkülelaiñ
  • ayiwkülelaymün
  • ayiwkülelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • ayiwlan
  • ayiwlaymi
  • ayiwlay
  • ayiwlayu
  • ayiwlaymu
  • ayiwlaygu
  • ayiwlayiñ
  • ayiwlaymün
  • ayiwlaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • ayiwpelayan
  • ayiwpelayaymi
  • ayiwpelayay
  • ayiwpelayayu
  • ayiwpelayaymu
  • ayiwpelayaygu
  • ayiwpelayaiñ
  • ayiwpelayaymün
  • ayiwpelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • ayiwpelan
  • ayiwpelaymi
  • ayiwpelay
  • ayiwpelayu
  • ayiwpelaymu
  • ayiwpelaygu
  • ayiwpelaiñ
  • ayiwpelaymün
  • ayiwpelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • ayiwpelafun
  • ayiwpelafuymi
  • ayiwpelafuy
  • ayiwpelafuyu
  • ayiwpelafuymu
  • ayiwpelafuygu
  • ayiwpelafuiñ
  • ayiwpefulaymün
  • ayiwpelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • ayiwpenofuli
  • ayiwpenofulimi
  • ayiwpenofule
  • ayiwpenofuliyu
  • ayiwpefunoleymu
  • ayiwpenofuleyegu
  • ayiwpenofuliyiñ
  • ayiwpenofuleymün
  • ayiwpenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • ayiwpenoli
  • ayiwpenolimi
  • ayiwpenole
  • ayiwpenoliyu
  • ayiwpenoliymu
  • ayiwpenoliygu
  • ayiwpenoliyiñ
  • ayiwpenoliymün
  • ayiwpenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • ayiwlayafun
  • ayiwlayafuymi
  • ayiwlayafuy
  • ayiwlayafuyu
  • ayiwlayafuymu
  • ayiwlayafuygu
  • ayiwlayafuiñ
  • ayiwlayafuymün
  • ayiwlayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • ayiwlayafunem
  • ayiwlayafuymiyem
  • ayiwlayafuyem
  • ayiwlayafuyuem
  • ayiwlayafuymuem
  • ayiwlayafuyguem
  • ayiwlayafuiñem
  • ayiwlayafuymünem
  • ayiwlayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • ayiwkilchi
  • ayiwkilge
  • ayiwkilpe
  • ayiwkiliyu
  • ayiwkinolmu
  • ayiwkinolpeyegu
  • ayiwlayaiñ
  • ayiwlayaymün
  • ayiwlayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • ayiwrumenofuli
  • ayiwrumenofulimi
  • ayiwrumenofule
  • ayiwrumenofuliyu
  • ayiwrumenofulimu
  • ayiwrumenofuleyegu
  • ayiwrumenofuliyiñ
  • ayiwrumenofuliymün
  • ayiwrumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • ayiwnofuli
  • ayiwnofulimi
  • ayiwnofule
  • ayiwnofuliyu
  • ayiwnofulimu
  • ayiwnofuleyegu
  • ayiwnofuliyiñ
  • ayiwnofuliymün
  • ayiwnofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • ayiwpenoli
  • ayiwpenolmi
  • ayiwpenole
  • ayiwpenoliyu
  • ayiwpenolimu
  • ayiwpenoleygu
  • ayiwpenoliyiñ
  • ayiwpenoliymün
  • ayiwpenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • ayiwrumepenoli
  • ayiwrumepenolmi
  • ayiwrumepenole
  • ayiwrumepenoliyu
  • ayiwrumepenoliymu
  • ayiwrumepenoleygu
  • ayiwrumepenoliyiñ
  • ayiwrumepenoliymün
  • ayiwrumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • ayiwkapenoli
  • ayiwkapenolmi
  • ayiwkapenole
  • ayiwkapenoliyu
  • ayiwkapenolimu
  • ayiwkapenoleyegu
  • ayiwkapenoliyiñ
  • ayiwkapenloiymün
  • ayiwkapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • ayiwkilchi
  • ayiwkil
  • ayiwkilpe
  • ayiwkilyu
  • ayiwkilmu
  • ayiwkilpeyegu
  • ayiwkiliñ
  • ayiwkilmün
  • ayiwkilpeyegün