PASSO DA QUI
MP.png elfal

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • elfal

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • elfallan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • elfallelan

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • elfallafel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • elfallan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • elfallan
  • elfallaymi
  • elfallay
  • elfallayu
  • elfallaymu
  • elfallaygu
  • elfallayiñ
  • elfallaymün
  • elfallaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • elfalkülelan
  • elfalkülelaymi
  • elfalkülelay
  • elfalkülelayu
  • elfalkülelaymu
  • elfalkülelaygu
  • elfalkülelaiñ
  • elfalkülelaymün
  • elfalkülelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • elfallan
  • elfallaymi
  • elfallay
  • elfallayu
  • elfallaymu
  • elfallaygu
  • elfallayiñ
  • elfallaymün
  • elfallaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • elfalpelayan
  • elfalpelayaymi
  • elfalpelayay
  • elfalpelayayu
  • elfalpelayaymu
  • elfalpelayaygu
  • elfalpelayaiñ
  • elfalpelayaymün
  • elfalpelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • elfalpelan
  • elfalpelaymi
  • elfalpelay
  • elfalpelayu
  • elfalpelaymu
  • elfalpelaygu
  • elfalpelaiñ
  • elfalpelaymün
  • elfalpelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • elfalpelafun
  • elfalpelafuymi
  • elfalpelafuy
  • elfalpelafuyu
  • elfalpelafuymu
  • elfalpelafuygu
  • elfalpelafuiñ
  • elfalpefulaymün
  • elfalpelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • elfalpenofuli
  • elfalpenofulimi
  • elfalpenofule
  • elfalpenofuliyu
  • elfalpefunoleymu
  • elfalpenofuleyegu
  • elfalpenofuliyiñ
  • elfalpenofuleymün
  • elfalpenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • elfalpenoli
  • elfalpenolimi
  • elfalpenole
  • elfalpenoliyu
  • elfalpenoliymu
  • elfalpenoliygu
  • elfalpenoliyiñ
  • elfalpenoliymün
  • elfalpenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • elfallayafun
  • elfallayafuymi
  • elfallayafuy
  • elfallayafuyu
  • elfallayafuymu
  • elfallayafuygu
  • elfallayafuiñ
  • elfallayafuymün
  • elfallayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • elfallayafunem
  • elfallayafuymiyem
  • elfallayafuyem
  • elfallayafuyuem
  • elfallayafuymuem
  • elfallayafuyguem
  • elfallayafuiñem
  • elfallayafuymünem
  • elfallayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • elfalkilchi
  • elfalkilge
  • elfalkilpe
  • elfalkiliyu
  • elfalkinolmu
  • elfalkinolpeyegu
  • elfallayaiñ
  • elfallayaymün
  • elfallayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • elfalrumenofuli
  • elfalrumenofulimi
  • elfalrumenofule
  • elfalrumenofuliyu
  • elfalrumenofulimu
  • elfalrumenofuleyegu
  • elfalrumenofuliyiñ
  • elfalrumenofuliymün
  • elfalrumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • elfalnofuli
  • elfalnofulimi
  • elfalnofule
  • elfalnofuliyu
  • elfalnofulimu
  • elfalnofuleyegu
  • elfalnofuliyiñ
  • elfalnofuliymün
  • elfalnofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • elfalpenoli
  • elfalpenolmi
  • elfalpenole
  • elfalpenoliyu
  • elfalpenolimu
  • elfalpenoleygu
  • elfalpenoliyiñ
  • elfalpenoliymün
  • elfalpenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • elfalrumepenoli
  • elfalrumepenolmi
  • elfalrumepenole
  • elfalrumepenoliyu
  • elfalrumepenoliymu
  • elfalrumepenoleygu
  • elfalrumepenoliyiñ
  • elfalrumepenoliymün
  • elfalrumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • elfalkapenoli
  • elfalkapenolmi
  • elfalkapenole
  • elfalkapenoliyu
  • elfalkapenolimu
  • elfalkapenoleyegu
  • elfalkapenoliyiñ
  • elfalkapenloiymün
  • elfalkapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • elfalkilchi
  • elfalkil
  • elfalkilpe
  • elfalkilyu
  • elfalkilmu
  • elfalkilpeyegu
  • elfalkiliñ
  • elfalkilmün
  • elfalkilpeyegün