PASSO DA QUI
MP.png piwümtu

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • piwümtu

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • piwümtulan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • piwümtulen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • piwümtunofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • piwümtulan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • piwümtulan
  • piwümtuylami
  • piwümtulay
  • piwümtulayu
  • piwümtulaymu
  • piwümtulaygu
  • piwümtulayiñ
  • piwümtulaymün
  • piwümtulaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • piwümtulelan
  • piwümtulelaymi
  • piwümtulelay
  • piwümtulelayu
  • piwümtulelaymu
  • piwümtulelaygu
  • piwümtulelaiñ
  • piwümtulelaymün
  • piwümtulelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • piwümtulan
  • piwümtulaymi
  • piwümtulay
  • piwümtulayu
  • piwümtulaymu
  • piwümtulaygu
  • piwümtulayiñ
  • piwümtulaymün
  • piwümtulaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • piwümtupelayan
  • piwümtupelayaymi
  • piwümtupelayay
  • piwümtupelayayu
  • piwümtupelayaymu
  • piwümtupelayaygu
  • piwümtupelayaiñ
  • piwümtupelayaymün
  • piwümtupelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • piwümtupelan
  • piwümtupelaymi
  • piwümtupelay
  • piwümtupelayu
  • piwümtupelaymu
  • piwümtupelaygu
  • piwümtupelaiñ
  • piwümtupelaymün
  • piwümtupelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • piwümtupelafun
  • piwümtupelafuymi
  • piwümtupelafuy
  • piwümtupelafuyu
  • piwümtupelafuymu
  • piwümtupelafuygu
  • piwümtupelafuiñ
  • piwümtupefulaymün
  • piwümtupelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • piwümtupenofuli
  • piwümtupenofulimi
  • piwümtupenofule
  • piwümtupenofuliyu
  • piwümtupefunoleymu
  • piwümtupenofuleyegu
  • piwümtupenofuliyiñ
  • piwümtupenofuleymün
  • piwümtupenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • piwümtupenoli
  • piwümtupenolimi
  • piwümtupenole
  • piwümtupenoliyu
  • piwümtupenoliymu
  • piwümtupenoliygu
  • piwümtupenoliyiñ
  • piwümtupenoliymün
  • piwümtupenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • piwümtulayafun
  • piwümtulayafuymi
  • piwümtulayafuy
  • piwümtulayafuyu
  • piwümtulayafuymu
  • piwümtulayafuygu
  • piwümtulayafuiñ
  • piwümtulayafuymün
  • piwümtulayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • piwümtulayafunem
  • piwümtulayafuymiyem
  • piwümtulayafuyem
  • piwümtulayafuyuem
  • piwümtulayafuymuem
  • piwümtulayafuyguem
  • piwümtulayafuiñem
  • piwümtulayafuymünem
  • piwümtulayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • piwümtukilchi
  • piwümtukilge
  • piwümtukilpe
  • piwümtukiliyu
  • piwümtukinolmu
  • piwümtukinolpeyegu
  • piwümtulayaiñ
  • piwümtulayaymün
  • piwümtulayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • piwümturumenofuli
  • piwümturumenofulimi
  • piwümturumenofule
  • piwümturumenofuliyu
  • piwümturumenofulimu
  • piwümturumenofuleyegu
  • piwümturumenofuliyiñ
  • piwümturumenofuliymün
  • piwümturumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • piwümtunofuli
  • piwümtunofulimi
  • piwümtunofule
  • piwümtunofuliyu
  • piwümtunofulimu
  • piwümtunofuleyegu
  • piwümtunofuliyiñ
  • piwümtunofuliymün
  • piwümtunofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • piwümtupenoli
  • piwümtupenolmi
  • piwümtupenole
  • piwümtupenoliyu
  • piwümtupenolimu
  • piwümtupenoleygu
  • piwümtupenoliyiñ
  • piwümtupenoliymün
  • piwümtupenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • piwümturumepenoli
  • piwümturumepenolmi
  • piwümturumepenole
  • piwümturumepenoliyu
  • piwümturumepenoliymu
  • piwümturumepenoleygu
  • piwümturumepenoliyiñ
  • piwümturumepenoliymün
  • piwümturumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • piwümtukapenoli
  • piwümtukapenolmi
  • piwümtukapenole
  • piwümtukapenoliyu
  • piwümtukapenolimu
  • piwümtukapenoleyegu
  • piwümtukapenoliyiñ
  • piwümtukapenloiymün
  • piwümtukapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • piwümtukilchi
  • piwümtukil
  • piwümtukilpe
  • piwümtukilyu
  • piwümtukilmu
  • piwümtukilpeyegu
  • piwümtukiliñ
  • piwümtukilmün
  • piwümtukilpeyegün