PASSO DA QUI
MP.png xelxog

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • xelxog

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • xelxoglan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • xelxoglelan

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • xelxoglafel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • xelxoglan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • xelxoglan
  • xelxoglaymi
  • xelxoglay
  • xelxoglayu
  • xelxoglaymu
  • xelxoglaygu
  • xelxoglayiñ
  • xelxoglaymün
  • xelxoglaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • xelxogkülelan
  • xelxogkülelaymi
  • xelxogkülelay
  • xelxogkülelayu
  • xelxogkülelaymu
  • xelxogkülelaygu
  • xelxogkülelaiñ
  • xelxogkülelaymün
  • xelxogkülelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • xelxoglan
  • xelxoglaymi
  • xelxoglay
  • xelxoglayu
  • xelxoglaymu
  • xelxoglaygu
  • xelxoglayiñ
  • xelxoglaymün
  • xelxoglaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • xelxogpelayan
  • xelxogpelayaymi
  • xelxogpelayay
  • xelxogpelayayu
  • xelxogpelayaymu
  • xelxogpelayaygu
  • xelxogpelayaiñ
  • xelxogpelayaymün
  • xelxogpelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • xelxogpelan
  • xelxogpelaymi
  • xelxogpelay
  • xelxogpelayu
  • xelxogpelaymu
  • xelxogpelaygu
  • xelxogpelaiñ
  • xelxogpelaymün
  • xelxogpelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • xelxogpelafun
  • xelxogpelafuymi
  • xelxogpelafuy
  • xelxogpelafuyu
  • xelxogpelafuymu
  • xelxogpelafuygu
  • xelxogpelafuiñ
  • xelxogpefulaymün
  • xelxogpelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • xelxogpenofuli
  • xelxogpenofulimi
  • xelxogpenofule
  • xelxogpenofuliyu
  • xelxogpefunoleymu
  • xelxogpenofuleyegu
  • xelxogpenofuliyiñ
  • xelxogpenofuleymün
  • xelxogpenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • xelxogpenoli
  • xelxogpenolimi
  • xelxogpenole
  • xelxogpenoliyu
  • xelxogpenoliymu
  • xelxogpenoliygu
  • xelxogpenoliyiñ
  • xelxogpenoliymün
  • xelxogpenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • xelxoglayafun
  • xelxoglayafuymi
  • xelxoglayafuy
  • xelxoglayafuyu
  • xelxoglayafuymu
  • xelxoglayafuygu
  • xelxoglayafuiñ
  • xelxoglayafuymün
  • xelxoglayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • xelxoglayafunem
  • xelxoglayafuymiyem
  • xelxoglayafuyem
  • xelxoglayafuyuem
  • xelxoglayafuymuem
  • xelxoglayafuyguem
  • xelxoglayafuiñem
  • xelxoglayafuymünem
  • xelxoglayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • xelxogkilchi
  • xelxogkilge
  • xelxogkilpe
  • xelxogkiliyu
  • xelxogkinolmu
  • xelxogkinolpeyegu
  • xelxoglayaiñ
  • xelxoglayaymün
  • xelxoglayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • xelxogrumenofuli
  • xelxogrumenofulimi
  • xelxogrumenofule
  • xelxogrumenofuliyu
  • xelxogrumenofulimu
  • xelxogrumenofuleyegu
  • xelxogrumenofuliyiñ
  • xelxogrumenofuliymün
  • xelxogrumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • xelxognofuli
  • xelxognofulimi
  • xelxognofule
  • xelxognofuliyu
  • xelxognofulimu
  • xelxognofuleyegu
  • xelxognofuliyiñ
  • xelxognofuliymün
  • xelxognofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • xelxogpenoli
  • xelxogpenolmi
  • xelxogpenole
  • xelxogpenoliyu
  • xelxogpenolimu
  • xelxogpenoleygu
  • xelxogpenoliyiñ
  • xelxogpenoliymün
  • xelxogpenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • xelxogrumepenoli
  • xelxogrumepenolmi
  • xelxogrumepenole
  • xelxogrumepenoliyu
  • xelxogrumepenoliymu
  • xelxogrumepenoleygu
  • xelxogrumepenoliyiñ
  • xelxogrumepenoliymün
  • xelxogrumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • xelxogkapenoli
  • xelxogkapenolmi
  • xelxogkapenole
  • xelxogkapenoliyu
  • xelxogkapenolimu
  • xelxogkapenoleyegu
  • xelxogkapenoliyiñ
  • xelxogkapenloiymün
  • xelxogkapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • xelxogkilchi
  • xelxogkil
  • xelxogkilpe
  • xelxogkilyu
  • xelxogkilmu
  • xelxogkilpeyegu
  • xelxogkiliñ
  • xelxogkilmün
  • xelxogkilpeyegün