PASSO DA QUI
MP.png wirar

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wirar

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • wirarlan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wirarlelan

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • wirarlafel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wirarlan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • wirarlan
  • wirarlaymi
  • wirarlay
  • wirarlayu
  • wirarlaymu
  • wirarlaygu
  • wirarlayiñ
  • wirarlaymün
  • wirarlaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • wirarkülelan
  • wirarkülelaymi
  • wirarkülelay
  • wirarkülelayu
  • wirarkülelaymu
  • wirarkülelaygu
  • wirarkülelaiñ
  • wirarkülelaymün
  • wirarkülelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • wirarlan
  • wirarlaymi
  • wirarlay
  • wirarlayu
  • wirarlaymu
  • wirarlaygu
  • wirarlayiñ
  • wirarlaymün
  • wirarlaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • wirarpelayan
  • wirarpelayaymi
  • wirarpelayay
  • wirarpelayayu
  • wirarpelayaymu
  • wirarpelayaygu
  • wirarpelayaiñ
  • wirarpelayaymün
  • wirarpelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • wirarpelan
  • wirarpelaymi
  • wirarpelay
  • wirarpelayu
  • wirarpelaymu
  • wirarpelaygu
  • wirarpelaiñ
  • wirarpelaymün
  • wirarpelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • wirarpelafun
  • wirarpelafuymi
  • wirarpelafuy
  • wirarpelafuyu
  • wirarpelafuymu
  • wirarpelafuygu
  • wirarpelafuiñ
  • wirarpefulaymün
  • wirarpelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • wirarpenofuli
  • wirarpenofulimi
  • wirarpenofule
  • wirarpenofuliyu
  • wirarpefunoleymu
  • wirarpenofuleyegu
  • wirarpenofuliyiñ
  • wirarpenofuleymün
  • wirarpenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • wirarpenoli
  • wirarpenolimi
  • wirarpenole
  • wirarpenoliyu
  • wirarpenoliymu
  • wirarpenoliygu
  • wirarpenoliyiñ
  • wirarpenoliymün
  • wirarpenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • wirarlayafun
  • wirarlayafuymi
  • wirarlayafuy
  • wirarlayafuyu
  • wirarlayafuymu
  • wirarlayafuygu
  • wirarlayafuiñ
  • wirarlayafuymün
  • wirarlayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • wirarlayafunem
  • wirarlayafuymiyem
  • wirarlayafuyem
  • wirarlayafuyuem
  • wirarlayafuymuem
  • wirarlayafuyguem
  • wirarlayafuiñem
  • wirarlayafuymünem
  • wirarlayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • wirarkilchi
  • wirarkilge
  • wirarkilpe
  • wirarkiliyu
  • wirarkinolmu
  • wirarkinolpeyegu
  • wirarlayaiñ
  • wirarlayaymün
  • wirarlayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • wirarrumenofuli
  • wirarrumenofulimi
  • wirarrumenofule
  • wirarrumenofuliyu
  • wirarrumenofulimu
  • wirarrumenofuleyegu
  • wirarrumenofuliyiñ
  • wirarrumenofuliymün
  • wirarrumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • wirarnofuli
  • wirarnofulimi
  • wirarnofule
  • wirarnofuliyu
  • wirarnofulimu
  • wirarnofuleyegu
  • wirarnofuliyiñ
  • wirarnofuliymün
  • wirarnofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • wirarpenoli
  • wirarpenolmi
  • wirarpenole
  • wirarpenoliyu
  • wirarpenolimu
  • wirarpenoleygu
  • wirarpenoliyiñ
  • wirarpenoliymün
  • wirarpenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • wirarrumepenoli
  • wirarrumepenolmi
  • wirarrumepenole
  • wirarrumepenoliyu
  • wirarrumepenoliymu
  • wirarrumepenoleygu
  • wirarrumepenoliyiñ
  • wirarrumepenoliymün
  • wirarrumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • wirarkapenoli
  • wirarkapenolmi
  • wirarkapenole
  • wirarkapenoliyu
  • wirarkapenolimu
  • wirarkapenoleyegu
  • wirarkapenoliyiñ
  • wirarkapenloiymün
  • wirarkapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • wirarkilchi
  • wirarkil
  • wirarkilpe
  • wirarkilyu
  • wirarkilmu
  • wirarkilpeyegu
  • wirarkiliñ
  • wirarkilmün
  • wirarkilpeyegün