PASSO DA QUI
MP.png güxamtu

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • güxamtu

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • güxamtulan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • güxamtulen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • güxamtunofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • güxamtulan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • güxamtulan
  • güxamtuylami
  • güxamtulay
  • güxamtulayu
  • güxamtulaymu
  • güxamtulaygu
  • güxamtulayiñ
  • güxamtulaymün
  • güxamtulaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • güxamtulelan
  • güxamtulelaymi
  • güxamtulelay
  • güxamtulelayu
  • güxamtulelaymu
  • güxamtulelaygu
  • güxamtulelaiñ
  • güxamtulelaymün
  • güxamtulelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • güxamtulan
  • güxamtulaymi
  • güxamtulay
  • güxamtulayu
  • güxamtulaymu
  • güxamtulaygu
  • güxamtulayiñ
  • güxamtulaymün
  • güxamtulaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • güxamtupelayan
  • güxamtupelayaymi
  • güxamtupelayay
  • güxamtupelayayu
  • güxamtupelayaymu
  • güxamtupelayaygu
  • güxamtupelayaiñ
  • güxamtupelayaymün
  • güxamtupelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • güxamtupelan
  • güxamtupelaymi
  • güxamtupelay
  • güxamtupelayu
  • güxamtupelaymu
  • güxamtupelaygu
  • güxamtupelaiñ
  • güxamtupelaymün
  • güxamtupelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • güxamtupelafun
  • güxamtupelafuymi
  • güxamtupelafuy
  • güxamtupelafuyu
  • güxamtupelafuymu
  • güxamtupelafuygu
  • güxamtupelafuiñ
  • güxamtupefulaymün
  • güxamtupelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • güxamtupenofuli
  • güxamtupenofulimi
  • güxamtupenofule
  • güxamtupenofuliyu
  • güxamtupefunoleymu
  • güxamtupenofuleyegu
  • güxamtupenofuliyiñ
  • güxamtupenofuleymün
  • güxamtupenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • güxamtupenoli
  • güxamtupenolimi
  • güxamtupenole
  • güxamtupenoliyu
  • güxamtupenoliymu
  • güxamtupenoliygu
  • güxamtupenoliyiñ
  • güxamtupenoliymün
  • güxamtupenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • güxamtulayafun
  • güxamtulayafuymi
  • güxamtulayafuy
  • güxamtulayafuyu
  • güxamtulayafuymu
  • güxamtulayafuygu
  • güxamtulayafuiñ
  • güxamtulayafuymün
  • güxamtulayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • güxamtulayafunem
  • güxamtulayafuymiyem
  • güxamtulayafuyem
  • güxamtulayafuyuem
  • güxamtulayafuymuem
  • güxamtulayafuyguem
  • güxamtulayafuiñem
  • güxamtulayafuymünem
  • güxamtulayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • güxamtukilchi
  • güxamtukilge
  • güxamtukilpe
  • güxamtukiliyu
  • güxamtukinolmu
  • güxamtukinolpeyegu
  • güxamtulayaiñ
  • güxamtulayaymün
  • güxamtulayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • güxamturumenofuli
  • güxamturumenofulimi
  • güxamturumenofule
  • güxamturumenofuliyu
  • güxamturumenofulimu
  • güxamturumenofuleyegu
  • güxamturumenofuliyiñ
  • güxamturumenofuliymün
  • güxamturumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • güxamtunofuli
  • güxamtunofulimi
  • güxamtunofule
  • güxamtunofuliyu
  • güxamtunofulimu
  • güxamtunofuleyegu
  • güxamtunofuliyiñ
  • güxamtunofuliymün
  • güxamtunofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • güxamtupenoli
  • güxamtupenolmi
  • güxamtupenole
  • güxamtupenoliyu
  • güxamtupenolimu
  • güxamtupenoleygu
  • güxamtupenoliyiñ
  • güxamtupenoliymün
  • güxamtupenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • güxamturumepenoli
  • güxamturumepenolmi
  • güxamturumepenole
  • güxamturumepenoliyu
  • güxamturumepenoliymu
  • güxamturumepenoleygu
  • güxamturumepenoliyiñ
  • güxamturumepenoliymün
  • güxamturumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • güxamtukapenoli
  • güxamtukapenolmi
  • güxamtukapenole
  • güxamtukapenoliyu
  • güxamtukapenolimu
  • güxamtukapenoleyegu
  • güxamtukapenoliyiñ
  • güxamtukapenloiymün
  • güxamtukapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • güxamtukilchi
  • güxamtukil
  • güxamtukilpe
  • güxamtukilyu
  • güxamtukilmu
  • güxamtukilpeyegu
  • güxamtukiliñ
  • güxamtukilmün
  • güxamtukilpeyegün