PASSO DA QUI
MP.png wiño

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wiño

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • wiñolan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wiñolen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • wiñonofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wiñolan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • wiñolan
  • wiñoylami
  • wiñolay
  • wiñolayu
  • wiñolaymu
  • wiñolaygu
  • wiñolayiñ
  • wiñolaymün
  • wiñolaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • wiñolelan
  • wiñolelaymi
  • wiñolelay
  • wiñolelayu
  • wiñolelaymu
  • wiñolelaygu
  • wiñolelaiñ
  • wiñolelaymün
  • wiñolelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • wiñolan
  • wiñolaymi
  • wiñolay
  • wiñolayu
  • wiñolaymu
  • wiñolaygu
  • wiñolayiñ
  • wiñolaymün
  • wiñolaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • wiñopelayan
  • wiñopelayaymi
  • wiñopelayay
  • wiñopelayayu
  • wiñopelayaymu
  • wiñopelayaygu
  • wiñopelayaiñ
  • wiñopelayaymün
  • wiñopelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • wiñopelan
  • wiñopelaymi
  • wiñopelay
  • wiñopelayu
  • wiñopelaymu
  • wiñopelaygu
  • wiñopelaiñ
  • wiñopelaymün
  • wiñopelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • wiñopelafun
  • wiñopelafuymi
  • wiñopelafuy
  • wiñopelafuyu
  • wiñopelafuymu
  • wiñopelafuygu
  • wiñopelafuiñ
  • wiñopefulaymün
  • wiñopelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • wiñopenofuli
  • wiñopenofulimi
  • wiñopenofule
  • wiñopenofuliyu
  • wiñopefunoleymu
  • wiñopenofuleyegu
  • wiñopenofuliyiñ
  • wiñopenofuleymün
  • wiñopenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • wiñopenoli
  • wiñopenolimi
  • wiñopenole
  • wiñopenoliyu
  • wiñopenoliymu
  • wiñopenoliygu
  • wiñopenoliyiñ
  • wiñopenoliymün
  • wiñopenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • wiñolayafun
  • wiñolayafuymi
  • wiñolayafuy
  • wiñolayafuyu
  • wiñolayafuymu
  • wiñolayafuygu
  • wiñolayafuiñ
  • wiñolayafuymün
  • wiñolayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • wiñolayafunem
  • wiñolayafuymiyem
  • wiñolayafuyem
  • wiñolayafuyuem
  • wiñolayafuymuem
  • wiñolayafuyguem
  • wiñolayafuiñem
  • wiñolayafuymünem
  • wiñolayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • wiñokilchi
  • wiñokilge
  • wiñokilpe
  • wiñokiliyu
  • wiñokinolmu
  • wiñokinolpeyegu
  • wiñolayaiñ
  • wiñolayaymün
  • wiñolayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • wiñorumenofuli
  • wiñorumenofulimi
  • wiñorumenofule
  • wiñorumenofuliyu
  • wiñorumenofulimu
  • wiñorumenofuleyegu
  • wiñorumenofuliyiñ
  • wiñorumenofuliymün
  • wiñorumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • wiñonofuli
  • wiñonofulimi
  • wiñonofule
  • wiñonofuliyu
  • wiñonofulimu
  • wiñonofuleyegu
  • wiñonofuliyiñ
  • wiñonofuliymün
  • wiñonofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • wiñopenoli
  • wiñopenolmi
  • wiñopenole
  • wiñopenoliyu
  • wiñopenolimu
  • wiñopenoleygu
  • wiñopenoliyiñ
  • wiñopenoliymün
  • wiñopenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • wiñorumepenoli
  • wiñorumepenolmi
  • wiñorumepenole
  • wiñorumepenoliyu
  • wiñorumepenoliymu
  • wiñorumepenoleygu
  • wiñorumepenoliyiñ
  • wiñorumepenoliymün
  • wiñorumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • wiñokapenoli
  • wiñokapenolmi
  • wiñokapenole
  • wiñokapenoliyu
  • wiñokapenolimu
  • wiñokapenoleyegu
  • wiñokapenoliyiñ
  • wiñokapenloiymün
  • wiñokapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • wiñokilchi
  • wiñokil
  • wiñokilpe
  • wiñokilyu
  • wiñokilmu
  • wiñokilpeyegu
  • wiñokiliñ
  • wiñokilmün
  • wiñokilpeyegün