PASSO DA QUI
MP.png wiraf

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wiraf

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • wiraflan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wiraflelan

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • wiraflafel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wiraflan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • wiraflan
  • wiraflaymi
  • wiraflay
  • wiraflayu
  • wiraflaymu
  • wiraflaygu
  • wiraflayiñ
  • wiraflaymün
  • wiraflaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • wirafkülelan
  • wirafkülelaymi
  • wirafkülelay
  • wirafkülelayu
  • wirafkülelaymu
  • wirafkülelaygu
  • wirafkülelaiñ
  • wirafkülelaymün
  • wirafkülelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • wiraflan
  • wiraflaymi
  • wiraflay
  • wiraflayu
  • wiraflaymu
  • wiraflaygu
  • wiraflayiñ
  • wiraflaymün
  • wiraflaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • wirafpelayan
  • wirafpelayaymi
  • wirafpelayay
  • wirafpelayayu
  • wirafpelayaymu
  • wirafpelayaygu
  • wirafpelayaiñ
  • wirafpelayaymün
  • wirafpelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • wirafpelan
  • wirafpelaymi
  • wirafpelay
  • wirafpelayu
  • wirafpelaymu
  • wirafpelaygu
  • wirafpelaiñ
  • wirafpelaymün
  • wirafpelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • wirafpelafun
  • wirafpelafuymi
  • wirafpelafuy
  • wirafpelafuyu
  • wirafpelafuymu
  • wirafpelafuygu
  • wirafpelafuiñ
  • wirafpefulaymün
  • wirafpelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • wirafpenofuli
  • wirafpenofulimi
  • wirafpenofule
  • wirafpenofuliyu
  • wirafpefunoleymu
  • wirafpenofuleyegu
  • wirafpenofuliyiñ
  • wirafpenofuleymün
  • wirafpenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • wirafpenoli
  • wirafpenolimi
  • wirafpenole
  • wirafpenoliyu
  • wirafpenoliymu
  • wirafpenoliygu
  • wirafpenoliyiñ
  • wirafpenoliymün
  • wirafpenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • wiraflayafun
  • wiraflayafuymi
  • wiraflayafuy
  • wiraflayafuyu
  • wiraflayafuymu
  • wiraflayafuygu
  • wiraflayafuiñ
  • wiraflayafuymün
  • wiraflayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • wiraflayafunem
  • wiraflayafuymiyem
  • wiraflayafuyem
  • wiraflayafuyuem
  • wiraflayafuymuem
  • wiraflayafuyguem
  • wiraflayafuiñem
  • wiraflayafuymünem
  • wiraflayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • wirafkilchi
  • wirafkilge
  • wirafkilpe
  • wirafkiliyu
  • wirafkinolmu
  • wirafkinolpeyegu
  • wiraflayaiñ
  • wiraflayaymün
  • wiraflayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • wirafrumenofuli
  • wirafrumenofulimi
  • wirafrumenofule
  • wirafrumenofuliyu
  • wirafrumenofulimu
  • wirafrumenofuleyegu
  • wirafrumenofuliyiñ
  • wirafrumenofuliymün
  • wirafrumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • wirafnofuli
  • wirafnofulimi
  • wirafnofule
  • wirafnofuliyu
  • wirafnofulimu
  • wirafnofuleyegu
  • wirafnofuliyiñ
  • wirafnofuliymün
  • wirafnofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • wirafpenoli
  • wirafpenolmi
  • wirafpenole
  • wirafpenoliyu
  • wirafpenolimu
  • wirafpenoleygu
  • wirafpenoliyiñ
  • wirafpenoliymün
  • wirafpenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • wirafrumepenoli
  • wirafrumepenolmi
  • wirafrumepenole
  • wirafrumepenoliyu
  • wirafrumepenoliymu
  • wirafrumepenoleygu
  • wirafrumepenoliyiñ
  • wirafrumepenoliymün
  • wirafrumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • wirafkapenoli
  • wirafkapenolmi
  • wirafkapenole
  • wirafkapenoliyu
  • wirafkapenolimu
  • wirafkapenoleyegu
  • wirafkapenoliyiñ
  • wirafkapenloiymün
  • wirafkapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • wirafkilchi
  • wirafkil
  • wirafkilpe
  • wirafkilyu
  • wirafkilmu
  • wirafkilpeyegu
  • wirafkiliñ
  • wirafkilmün
  • wirafkilpeyegün