PASSO DA QUI
MP.png ijku

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • ijku

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • ijkulan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • ijkulen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • ijkunofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • ijkulan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • ijkulan
  • ijkuylami
  • ijkulay
  • ijkulayu
  • ijkulaymu
  • ijkulaygu
  • ijkulayiñ
  • ijkulaymün
  • ijkulaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • ijkulelan
  • ijkulelaymi
  • ijkulelay
  • ijkulelayu
  • ijkulelaymu
  • ijkulelaygu
  • ijkulelaiñ
  • ijkulelaymün
  • ijkulelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • ijkulan
  • ijkulaymi
  • ijkulay
  • ijkulayu
  • ijkulaymu
  • ijkulaygu
  • ijkulayiñ
  • ijkulaymün
  • ijkulaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • ijkupelayan
  • ijkupelayaymi
  • ijkupelayay
  • ijkupelayayu
  • ijkupelayaymu
  • ijkupelayaygu
  • ijkupelayaiñ
  • ijkupelayaymün
  • ijkupelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • ijkupelan
  • ijkupelaymi
  • ijkupelay
  • ijkupelayu
  • ijkupelaymu
  • ijkupelaygu
  • ijkupelaiñ
  • ijkupelaymün
  • ijkupelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • ijkupelafun
  • ijkupelafuymi
  • ijkupelafuy
  • ijkupelafuyu
  • ijkupelafuymu
  • ijkupelafuygu
  • ijkupelafuiñ
  • ijkupefulaymün
  • ijkupelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • ijkupenofuli
  • ijkupenofulimi
  • ijkupenofule
  • ijkupenofuliyu
  • ijkupefunoleymu
  • ijkupenofuleyegu
  • ijkupenofuliyiñ
  • ijkupenofuleymün
  • ijkupenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • ijkupenoli
  • ijkupenolimi
  • ijkupenole
  • ijkupenoliyu
  • ijkupenoliymu
  • ijkupenoliygu
  • ijkupenoliyiñ
  • ijkupenoliymün
  • ijkupenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • ijkulayafun
  • ijkulayafuymi
  • ijkulayafuy
  • ijkulayafuyu
  • ijkulayafuymu
  • ijkulayafuygu
  • ijkulayafuiñ
  • ijkulayafuymün
  • ijkulayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • ijkulayafunem
  • ijkulayafuymiyem
  • ijkulayafuyem
  • ijkulayafuyuem
  • ijkulayafuymuem
  • ijkulayafuyguem
  • ijkulayafuiñem
  • ijkulayafuymünem
  • ijkulayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • ijkukilchi
  • ijkukilge
  • ijkukilpe
  • ijkukiliyu
  • ijkukinolmu
  • ijkukinolpeyegu
  • ijkulayaiñ
  • ijkulayaymün
  • ijkulayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • ijkurumenofuli
  • ijkurumenofulimi
  • ijkurumenofule
  • ijkurumenofuliyu
  • ijkurumenofulimu
  • ijkurumenofuleyegu
  • ijkurumenofuliyiñ
  • ijkurumenofuliymün
  • ijkurumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • ijkunofuli
  • ijkunofulimi
  • ijkunofule
  • ijkunofuliyu
  • ijkunofulimu
  • ijkunofuleyegu
  • ijkunofuliyiñ
  • ijkunofuliymün
  • ijkunofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • ijkupenoli
  • ijkupenolmi
  • ijkupenole
  • ijkupenoliyu
  • ijkupenolimu
  • ijkupenoleygu
  • ijkupenoliyiñ
  • ijkupenoliymün
  • ijkupenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • ijkurumepenoli
  • ijkurumepenolmi
  • ijkurumepenole
  • ijkurumepenoliyu
  • ijkurumepenoliymu
  • ijkurumepenoleygu
  • ijkurumepenoliyiñ
  • ijkurumepenoliymün
  • ijkurumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • ijkukapenoli
  • ijkukapenolmi
  • ijkukapenole
  • ijkukapenoliyu
  • ijkukapenolimu
  • ijkukapenoleyegu
  • ijkukapenoliyiñ
  • ijkukapenloiymün
  • ijkukapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • ijkukilchi
  • ijkukil
  • ijkukilpe
  • ijkukilyu
  • ijkukilmu
  • ijkukilpeyegu
  • ijkukiliñ
  • ijkukilmün
  • ijkukilpeyegün