PASSO DA QUI
MP.png ina

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • ina

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • inalan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • inalen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • inanofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • inalan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • inalan
  • inaylami
  • inalay
  • inalayu
  • inalaymu
  • inalaygu
  • inalayiñ
  • inalaymün
  • inalaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • inalelan
  • inalelaymi
  • inalelay
  • inalelayu
  • inalelaymu
  • inalelaygu
  • inalelaiñ
  • inalelaymün
  • inalelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • inalan
  • inalaymi
  • inalay
  • inalayu
  • inalaymu
  • inalaygu
  • inalayiñ
  • inalaymün
  • inalaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • inapelayan
  • inapelayaymi
  • inapelayay
  • inapelayayu
  • inapelayaymu
  • inapelayaygu
  • inapelayaiñ
  • inapelayaymün
  • inapelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • inapelan
  • inapelaymi
  • inapelay
  • inapelayu
  • inapelaymu
  • inapelaygu
  • inapelaiñ
  • inapelaymün
  • inapelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • inapelafun
  • inapelafuymi
  • inapelafuy
  • inapelafuyu
  • inapelafuymu
  • inapelafuygu
  • inapelafuiñ
  • inapefulaymün
  • inapelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • inapenofuli
  • inapenofulimi
  • inapenofule
  • inapenofuliyu
  • inapefunoleymu
  • inapenofuleyegu
  • inapenofuliyiñ
  • inapenofuleymün
  • inapenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • inapenoli
  • inapenolimi
  • inapenole
  • inapenoliyu
  • inapenoliymu
  • inapenoliygu
  • inapenoliyiñ
  • inapenoliymün
  • inapenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • inalayafun
  • inalayafuymi
  • inalayafuy
  • inalayafuyu
  • inalayafuymu
  • inalayafuygu
  • inalayafuiñ
  • inalayafuymün
  • inalayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • inalayafunem
  • inalayafuymiyem
  • inalayafuyem
  • inalayafuyuem
  • inalayafuymuem
  • inalayafuyguem
  • inalayafuiñem
  • inalayafuymünem
  • inalayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • inakilchi
  • inakilge
  • inakilpe
  • inakiliyu
  • inakinolmu
  • inakinolpeyegu
  • inalayaiñ
  • inalayaymün
  • inalayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • inarumenofuli
  • inarumenofulimi
  • inarumenofule
  • inarumenofuliyu
  • inarumenofulimu
  • inarumenofuleyegu
  • inarumenofuliyiñ
  • inarumenofuliymün
  • inarumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • inanofuli
  • inanofulimi
  • inanofule
  • inanofuliyu
  • inanofulimu
  • inanofuleyegu
  • inanofuliyiñ
  • inanofuliymün
  • inanofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • inapenoli
  • inapenolmi
  • inapenole
  • inapenoliyu
  • inapenolimu
  • inapenoleygu
  • inapenoliyiñ
  • inapenoliymün
  • inapenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • inarumepenoli
  • inarumepenolmi
  • inarumepenole
  • inarumepenoliyu
  • inarumepenoliymu
  • inarumepenoleygu
  • inarumepenoliyiñ
  • inarumepenoliymün
  • inarumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • inakapenoli
  • inakapenolmi
  • inakapenole
  • inakapenoliyu
  • inakapenolimu
  • inakapenoleyegu
  • inakapenoliyiñ
  • inakapenloiymün
  • inakapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • inakilchi
  • inakil
  • inakilpe
  • inakilyu
  • inakilmu
  • inakilpeyegu
  • inakiliñ
  • inakilmün
  • inakilpeyegün