PASSO DA QUI
MP.png weyel

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • weyel

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • weyellan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • weyellelan

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • weyellafel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • weyellan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • weyellan
  • weyellaymi
  • weyellay
  • weyellayu
  • weyellaymu
  • weyellaygu
  • weyellayiñ
  • weyellaymün
  • weyellaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • weyelkülelan
  • weyelkülelaymi
  • weyelkülelay
  • weyelkülelayu
  • weyelkülelaymu
  • weyelkülelaygu
  • weyelkülelaiñ
  • weyelkülelaymün
  • weyelkülelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • weyellan
  • weyellaymi
  • weyellay
  • weyellayu
  • weyellaymu
  • weyellaygu
  • weyellayiñ
  • weyellaymün
  • weyellaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • weyelpelayan
  • weyelpelayaymi
  • weyelpelayay
  • weyelpelayayu
  • weyelpelayaymu
  • weyelpelayaygu
  • weyelpelayaiñ
  • weyelpelayaymün
  • weyelpelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • weyelpelan
  • weyelpelaymi
  • weyelpelay
  • weyelpelayu
  • weyelpelaymu
  • weyelpelaygu
  • weyelpelaiñ
  • weyelpelaymün
  • weyelpelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • weyelpelafun
  • weyelpelafuymi
  • weyelpelafuy
  • weyelpelafuyu
  • weyelpelafuymu
  • weyelpelafuygu
  • weyelpelafuiñ
  • weyelpefulaymün
  • weyelpelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • weyelpenofuli
  • weyelpenofulimi
  • weyelpenofule
  • weyelpenofuliyu
  • weyelpefunoleymu
  • weyelpenofuleyegu
  • weyelpenofuliyiñ
  • weyelpenofuleymün
  • weyelpenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • weyelpenoli
  • weyelpenolimi
  • weyelpenole
  • weyelpenoliyu
  • weyelpenoliymu
  • weyelpenoliygu
  • weyelpenoliyiñ
  • weyelpenoliymün
  • weyelpenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • weyellayafun
  • weyellayafuymi
  • weyellayafuy
  • weyellayafuyu
  • weyellayafuymu
  • weyellayafuygu
  • weyellayafuiñ
  • weyellayafuymün
  • weyellayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • weyellayafunem
  • weyellayafuymiyem
  • weyellayafuyem
  • weyellayafuyuem
  • weyellayafuymuem
  • weyellayafuyguem
  • weyellayafuiñem
  • weyellayafuymünem
  • weyellayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • weyelkilchi
  • weyelkilge
  • weyelkilpe
  • weyelkiliyu
  • weyelkinolmu
  • weyelkinolpeyegu
  • weyellayaiñ
  • weyellayaymün
  • weyellayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • weyelrumenofuli
  • weyelrumenofulimi
  • weyelrumenofule
  • weyelrumenofuliyu
  • weyelrumenofulimu
  • weyelrumenofuleyegu
  • weyelrumenofuliyiñ
  • weyelrumenofuliymün
  • weyelrumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • weyelnofuli
  • weyelnofulimi
  • weyelnofule
  • weyelnofuliyu
  • weyelnofulimu
  • weyelnofuleyegu
  • weyelnofuliyiñ
  • weyelnofuliymün
  • weyelnofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • weyelpenoli
  • weyelpenolmi
  • weyelpenole
  • weyelpenoliyu
  • weyelpenolimu
  • weyelpenoleygu
  • weyelpenoliyiñ
  • weyelpenoliymün
  • weyelpenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • weyelrumepenoli
  • weyelrumepenolmi
  • weyelrumepenole
  • weyelrumepenoliyu
  • weyelrumepenoliymu
  • weyelrumepenoleygu
  • weyelrumepenoliyiñ
  • weyelrumepenoliymün
  • weyelrumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • weyelkapenoli
  • weyelkapenolmi
  • weyelkapenole
  • weyelkapenoliyu
  • weyelkapenolimu
  • weyelkapenoleyegu
  • weyelkapenoliyiñ
  • weyelkapenloiymün
  • weyelkapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • weyelkilchi
  • weyelkil
  • weyelkilpe
  • weyelkilyu
  • weyelkilmu
  • weyelkilpeyegu
  • weyelkiliñ
  • weyelkilmün
  • weyelkilpeyegün