PASSO DA QUI
MP.png weluka

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • weluka

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • welukalan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • welukalen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • welukanofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • welukalan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • welukalan
  • welukaylami
  • welukalay
  • welukalayu
  • welukalaymu
  • welukalaygu
  • welukalayiñ
  • welukalaymün
  • welukalaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • welukalelan
  • welukalelaymi
  • welukalelay
  • welukalelayu
  • welukalelaymu
  • welukalelaygu
  • welukalelaiñ
  • welukalelaymün
  • welukalelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • welukalan
  • welukalaymi
  • welukalay
  • welukalayu
  • welukalaymu
  • welukalaygu
  • welukalayiñ
  • welukalaymün
  • welukalaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • welukapelayan
  • welukapelayaymi
  • welukapelayay
  • welukapelayayu
  • welukapelayaymu
  • welukapelayaygu
  • welukapelayaiñ
  • welukapelayaymün
  • welukapelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • welukapelan
  • welukapelaymi
  • welukapelay
  • welukapelayu
  • welukapelaymu
  • welukapelaygu
  • welukapelaiñ
  • welukapelaymün
  • welukapelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • welukapelafun
  • welukapelafuymi
  • welukapelafuy
  • welukapelafuyu
  • welukapelafuymu
  • welukapelafuygu
  • welukapelafuiñ
  • welukapefulaymün
  • welukapelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • welukapenofuli
  • welukapenofulimi
  • welukapenofule
  • welukapenofuliyu
  • welukapefunoleymu
  • welukapenofuleyegu
  • welukapenofuliyiñ
  • welukapenofuleymün
  • welukapenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • welukapenoli
  • welukapenolimi
  • welukapenole
  • welukapenoliyu
  • welukapenoliymu
  • welukapenoliygu
  • welukapenoliyiñ
  • welukapenoliymün
  • welukapenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • welukalayafun
  • welukalayafuymi
  • welukalayafuy
  • welukalayafuyu
  • welukalayafuymu
  • welukalayafuygu
  • welukalayafuiñ
  • welukalayafuymün
  • welukalayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • welukalayafunem
  • welukalayafuymiyem
  • welukalayafuyem
  • welukalayafuyuem
  • welukalayafuymuem
  • welukalayafuyguem
  • welukalayafuiñem
  • welukalayafuymünem
  • welukalayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • welukakilchi
  • welukakilge
  • welukakilpe
  • welukakiliyu
  • welukakinolmu
  • welukakinolpeyegu
  • welukalayaiñ
  • welukalayaymün
  • welukalayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • welukarumenofuli
  • welukarumenofulimi
  • welukarumenofule
  • welukarumenofuliyu
  • welukarumenofulimu
  • welukarumenofuleyegu
  • welukarumenofuliyiñ
  • welukarumenofuliymün
  • welukarumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • welukanofuli
  • welukanofulimi
  • welukanofule
  • welukanofuliyu
  • welukanofulimu
  • welukanofuleyegu
  • welukanofuliyiñ
  • welukanofuliymün
  • welukanofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • welukapenoli
  • welukapenolmi
  • welukapenole
  • welukapenoliyu
  • welukapenolimu
  • welukapenoleygu
  • welukapenoliyiñ
  • welukapenoliymün
  • welukapenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • welukarumepenoli
  • welukarumepenolmi
  • welukarumepenole
  • welukarumepenoliyu
  • welukarumepenoliymu
  • welukarumepenoleygu
  • welukarumepenoliyiñ
  • welukarumepenoliymün
  • welukarumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • welukakapenoli
  • welukakapenolmi
  • welukakapenole
  • welukakapenoliyu
  • welukakapenolimu
  • welukakapenoleyegu
  • welukakapenoliyiñ
  • welukakapenloiymün
  • welukakapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • welukakilchi
  • welukakil
  • welukakilpe
  • welukakilyu
  • welukakilmu
  • welukakilpeyegu
  • welukakiliñ
  • welukakilmün
  • welukakilpeyegün