PASSO DA QUI
MP.png gijatu

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • gijatu

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • gijatulan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • gijatulen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • gijatunofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • gijatulan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • gijatulan
  • gijatuylami
  • gijatulay
  • gijatulayu
  • gijatulaymu
  • gijatulaygu
  • gijatulayiñ
  • gijatulaymün
  • gijatulaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • gijatulelan
  • gijatulelaymi
  • gijatulelay
  • gijatulelayu
  • gijatulelaymu
  • gijatulelaygu
  • gijatulelaiñ
  • gijatulelaymün
  • gijatulelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • gijatulan
  • gijatulaymi
  • gijatulay
  • gijatulayu
  • gijatulaymu
  • gijatulaygu
  • gijatulayiñ
  • gijatulaymün
  • gijatulaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • gijatupelayan
  • gijatupelayaymi
  • gijatupelayay
  • gijatupelayayu
  • gijatupelayaymu
  • gijatupelayaygu
  • gijatupelayaiñ
  • gijatupelayaymün
  • gijatupelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • gijatupelan
  • gijatupelaymi
  • gijatupelay
  • gijatupelayu
  • gijatupelaymu
  • gijatupelaygu
  • gijatupelaiñ
  • gijatupelaymün
  • gijatupelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • gijatupelafun
  • gijatupelafuymi
  • gijatupelafuy
  • gijatupelafuyu
  • gijatupelafuymu
  • gijatupelafuygu
  • gijatupelafuiñ
  • gijatupefulaymün
  • gijatupelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • gijatupenofuli
  • gijatupenofulimi
  • gijatupenofule
  • gijatupenofuliyu
  • gijatupefunoleymu
  • gijatupenofuleyegu
  • gijatupenofuliyiñ
  • gijatupenofuleymün
  • gijatupenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • gijatupenoli
  • gijatupenolimi
  • gijatupenole
  • gijatupenoliyu
  • gijatupenoliymu
  • gijatupenoliygu
  • gijatupenoliyiñ
  • gijatupenoliymün
  • gijatupenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • gijatulayafun
  • gijatulayafuymi
  • gijatulayafuy
  • gijatulayafuyu
  • gijatulayafuymu
  • gijatulayafuygu
  • gijatulayafuiñ
  • gijatulayafuymün
  • gijatulayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • gijatulayafunem
  • gijatulayafuymiyem
  • gijatulayafuyem
  • gijatulayafuyuem
  • gijatulayafuymuem
  • gijatulayafuyguem
  • gijatulayafuiñem
  • gijatulayafuymünem
  • gijatulayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • gijatukilchi
  • gijatukilge
  • gijatukilpe
  • gijatukiliyu
  • gijatukinolmu
  • gijatukinolpeyegu
  • gijatulayaiñ
  • gijatulayaymün
  • gijatulayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • gijaturumenofuli
  • gijaturumenofulimi
  • gijaturumenofule
  • gijaturumenofuliyu
  • gijaturumenofulimu
  • gijaturumenofuleyegu
  • gijaturumenofuliyiñ
  • gijaturumenofuliymün
  • gijaturumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • gijatunofuli
  • gijatunofulimi
  • gijatunofule
  • gijatunofuliyu
  • gijatunofulimu
  • gijatunofuleyegu
  • gijatunofuliyiñ
  • gijatunofuliymün
  • gijatunofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • gijatupenoli
  • gijatupenolmi
  • gijatupenole
  • gijatupenoliyu
  • gijatupenolimu
  • gijatupenoleygu
  • gijatupenoliyiñ
  • gijatupenoliymün
  • gijatupenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • gijaturumepenoli
  • gijaturumepenolmi
  • gijaturumepenole
  • gijaturumepenoliyu
  • gijaturumepenoliymu
  • gijaturumepenoleygu
  • gijaturumepenoliyiñ
  • gijaturumepenoliymün
  • gijaturumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • gijatukapenoli
  • gijatukapenolmi
  • gijatukapenole
  • gijatukapenoliyu
  • gijatukapenolimu
  • gijatukapenoleyegu
  • gijatukapenoliyiñ
  • gijatukapenloiymün
  • gijatukapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • gijatukilchi
  • gijatukil
  • gijatukilpe
  • gijatukilyu
  • gijatukilmu
  • gijatukilpeyegu
  • gijatukiliñ
  • gijatukilmün
  • gijatukilpeyegün