PASSO DA QUI
MP.png iyaeltu

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • iyaeltu

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • iyaeltulan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • iyaeltulen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • iyaeltunofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • iyaeltulan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • iyaeltulan
  • iyaeltuylami
  • iyaeltulay
  • iyaeltulayu
  • iyaeltulaymu
  • iyaeltulaygu
  • iyaeltulayiñ
  • iyaeltulaymün
  • iyaeltulaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • iyaeltulelan
  • iyaeltulelaymi
  • iyaeltulelay
  • iyaeltulelayu
  • iyaeltulelaymu
  • iyaeltulelaygu
  • iyaeltulelaiñ
  • iyaeltulelaymün
  • iyaeltulelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • iyaeltulan
  • iyaeltulaymi
  • iyaeltulay
  • iyaeltulayu
  • iyaeltulaymu
  • iyaeltulaygu
  • iyaeltulayiñ
  • iyaeltulaymün
  • iyaeltulaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • iyaeltupelayan
  • iyaeltupelayaymi
  • iyaeltupelayay
  • iyaeltupelayayu
  • iyaeltupelayaymu
  • iyaeltupelayaygu
  • iyaeltupelayaiñ
  • iyaeltupelayaymün
  • iyaeltupelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • iyaeltupelan
  • iyaeltupelaymi
  • iyaeltupelay
  • iyaeltupelayu
  • iyaeltupelaymu
  • iyaeltupelaygu
  • iyaeltupelaiñ
  • iyaeltupelaymün
  • iyaeltupelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • iyaeltupelafun
  • iyaeltupelafuymi
  • iyaeltupelafuy
  • iyaeltupelafuyu
  • iyaeltupelafuymu
  • iyaeltupelafuygu
  • iyaeltupelafuiñ
  • iyaeltupefulaymün
  • iyaeltupelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • iyaeltupenofuli
  • iyaeltupenofulimi
  • iyaeltupenofule
  • iyaeltupenofuliyu
  • iyaeltupefunoleymu
  • iyaeltupenofuleyegu
  • iyaeltupenofuliyiñ
  • iyaeltupenofuleymün
  • iyaeltupenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • iyaeltupenoli
  • iyaeltupenolimi
  • iyaeltupenole
  • iyaeltupenoliyu
  • iyaeltupenoliymu
  • iyaeltupenoliygu
  • iyaeltupenoliyiñ
  • iyaeltupenoliymün
  • iyaeltupenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • iyaeltulayafun
  • iyaeltulayafuymi
  • iyaeltulayafuy
  • iyaeltulayafuyu
  • iyaeltulayafuymu
  • iyaeltulayafuygu
  • iyaeltulayafuiñ
  • iyaeltulayafuymün
  • iyaeltulayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • iyaeltulayafunem
  • iyaeltulayafuymiyem
  • iyaeltulayafuyem
  • iyaeltulayafuyuem
  • iyaeltulayafuymuem
  • iyaeltulayafuyguem
  • iyaeltulayafuiñem
  • iyaeltulayafuymünem
  • iyaeltulayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • iyaeltukilchi
  • iyaeltukilge
  • iyaeltukilpe
  • iyaeltukiliyu
  • iyaeltukinolmu
  • iyaeltukinolpeyegu
  • iyaeltulayaiñ
  • iyaeltulayaymün
  • iyaeltulayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • iyaelturumenofuli
  • iyaelturumenofulimi
  • iyaelturumenofule
  • iyaelturumenofuliyu
  • iyaelturumenofulimu
  • iyaelturumenofuleyegu
  • iyaelturumenofuliyiñ
  • iyaelturumenofuliymün
  • iyaelturumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • iyaeltunofuli
  • iyaeltunofulimi
  • iyaeltunofule
  • iyaeltunofuliyu
  • iyaeltunofulimu
  • iyaeltunofuleyegu
  • iyaeltunofuliyiñ
  • iyaeltunofuliymün
  • iyaeltunofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • iyaeltupenoli
  • iyaeltupenolmi
  • iyaeltupenole
  • iyaeltupenoliyu
  • iyaeltupenolimu
  • iyaeltupenoleygu
  • iyaeltupenoliyiñ
  • iyaeltupenoliymün
  • iyaeltupenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • iyaelturumepenoli
  • iyaelturumepenolmi
  • iyaelturumepenole
  • iyaelturumepenoliyu
  • iyaelturumepenoliymu
  • iyaelturumepenoleygu
  • iyaelturumepenoliyiñ
  • iyaelturumepenoliymün
  • iyaelturumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • iyaeltukapenoli
  • iyaeltukapenolmi
  • iyaeltukapenole
  • iyaeltukapenoliyu
  • iyaeltukapenolimu
  • iyaeltukapenoleyegu
  • iyaeltukapenoliyiñ
  • iyaeltukapenloiymün
  • iyaeltukapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • iyaeltukilchi
  • iyaeltukil
  • iyaeltukilpe
  • iyaeltukilyu
  • iyaeltukilmu
  • iyaeltukilpeyegu
  • iyaeltukiliñ
  • iyaeltukilmün
  • iyaeltukilpeyegün