PASSO DA QUI
MP.png inawentu

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • inawentu

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • inawentulan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • inawentulen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • inawentunofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • inawentulan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • inawentulan
  • inawentuylami
  • inawentulay
  • inawentulayu
  • inawentulaymu
  • inawentulaygu
  • inawentulayiñ
  • inawentulaymün
  • inawentulaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • inawentulelan
  • inawentulelaymi
  • inawentulelay
  • inawentulelayu
  • inawentulelaymu
  • inawentulelaygu
  • inawentulelaiñ
  • inawentulelaymün
  • inawentulelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • inawentulan
  • inawentulaymi
  • inawentulay
  • inawentulayu
  • inawentulaymu
  • inawentulaygu
  • inawentulayiñ
  • inawentulaymün
  • inawentulaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • inawentupelayan
  • inawentupelayaymi
  • inawentupelayay
  • inawentupelayayu
  • inawentupelayaymu
  • inawentupelayaygu
  • inawentupelayaiñ
  • inawentupelayaymün
  • inawentupelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • inawentupelan
  • inawentupelaymi
  • inawentupelay
  • inawentupelayu
  • inawentupelaymu
  • inawentupelaygu
  • inawentupelaiñ
  • inawentupelaymün
  • inawentupelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • inawentupelafun
  • inawentupelafuymi
  • inawentupelafuy
  • inawentupelafuyu
  • inawentupelafuymu
  • inawentupelafuygu
  • inawentupelafuiñ
  • inawentupefulaymün
  • inawentupelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • inawentupenofuli
  • inawentupenofulimi
  • inawentupenofule
  • inawentupenofuliyu
  • inawentupefunoleymu
  • inawentupenofuleyegu
  • inawentupenofuliyiñ
  • inawentupenofuleymün
  • inawentupenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • inawentupenoli
  • inawentupenolimi
  • inawentupenole
  • inawentupenoliyu
  • inawentupenoliymu
  • inawentupenoliygu
  • inawentupenoliyiñ
  • inawentupenoliymün
  • inawentupenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • inawentulayafun
  • inawentulayafuymi
  • inawentulayafuy
  • inawentulayafuyu
  • inawentulayafuymu
  • inawentulayafuygu
  • inawentulayafuiñ
  • inawentulayafuymün
  • inawentulayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • inawentulayafunem
  • inawentulayafuymiyem
  • inawentulayafuyem
  • inawentulayafuyuem
  • inawentulayafuymuem
  • inawentulayafuyguem
  • inawentulayafuiñem
  • inawentulayafuymünem
  • inawentulayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • inawentukilchi
  • inawentukilge
  • inawentukilpe
  • inawentukiliyu
  • inawentukinolmu
  • inawentukinolpeyegu
  • inawentulayaiñ
  • inawentulayaymün
  • inawentulayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • inawenturumenofuli
  • inawenturumenofulimi
  • inawenturumenofule
  • inawenturumenofuliyu
  • inawenturumenofulimu
  • inawenturumenofuleyegu
  • inawenturumenofuliyiñ
  • inawenturumenofuliymün
  • inawenturumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • inawentunofuli
  • inawentunofulimi
  • inawentunofule
  • inawentunofuliyu
  • inawentunofulimu
  • inawentunofuleyegu
  • inawentunofuliyiñ
  • inawentunofuliymün
  • inawentunofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • inawentupenoli
  • inawentupenolmi
  • inawentupenole
  • inawentupenoliyu
  • inawentupenolimu
  • inawentupenoleygu
  • inawentupenoliyiñ
  • inawentupenoliymün
  • inawentupenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • inawenturumepenoli
  • inawenturumepenolmi
  • inawenturumepenole
  • inawenturumepenoliyu
  • inawenturumepenoliymu
  • inawenturumepenoleygu
  • inawenturumepenoliyiñ
  • inawenturumepenoliymün
  • inawenturumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • inawentukapenoli
  • inawentukapenolmi
  • inawentukapenole
  • inawentukapenoliyu
  • inawentukapenolimu
  • inawentukapenoleyegu
  • inawentukapenoliyiñ
  • inawentukapenloiymün
  • inawentukapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • inawentukilchi
  • inawentukil
  • inawentukilpe
  • inawentukilyu
  • inawentukilmu
  • inawentukilpeyegu
  • inawentukiliñ
  • inawentukilmün
  • inawentukilpeyegün