PASSO DA QUI
MP.png i

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • i

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • ilan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • ilen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • inofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • ilan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • ilan
  • iylami
  • ilay
  • ilayu
  • ilaymu
  • ilaygu
  • ilayiñ
  • ilaymün
  • ilaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • ilelan
  • ilelaymi
  • ilelay
  • ilelayu
  • ilelaymu
  • ilelaygu
  • ilelaiñ
  • ilelaymün
  • ilelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • ilan
  • ilaymi
  • ilay
  • ilayu
  • ilaymu
  • ilaygu
  • ilayiñ
  • ilaymün
  • ilaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • ipelayan
  • ipelayaymi
  • ipelayay
  • ipelayayu
  • ipelayaymu
  • ipelayaygu
  • ipelayaiñ
  • ipelayaymün
  • ipelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • ipelan
  • ipelaymi
  • ipelay
  • ipelayu
  • ipelaymu
  • ipelaygu
  • ipelaiñ
  • ipelaymün
  • ipelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • ipelafun
  • ipelafuymi
  • ipelafuy
  • ipelafuyu
  • ipelafuymu
  • ipelafuygu
  • ipelafuiñ
  • ipefulaymün
  • ipelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • ipenofuli
  • ipenofulimi
  • ipenofule
  • ipenofuliyu
  • ipefunoleymu
  • ipenofuleyegu
  • ipenofuliyiñ
  • ipenofuleymün
  • ipenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • ipenoli
  • ipenolimi
  • ipenole
  • ipenoliyu
  • ipenoliymu
  • ipenoliygu
  • ipenoliyiñ
  • ipenoliymün
  • ipenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • ilayafun
  • ilayafuymi
  • ilayafuy
  • ilayafuyu
  • ilayafuymu
  • ilayafuygu
  • ilayafuiñ
  • ilayafuymün
  • ilayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • ilayafunem
  • ilayafuymiyem
  • ilayafuyem
  • ilayafuyuem
  • ilayafuymuem
  • ilayafuyguem
  • ilayafuiñem
  • ilayafuymünem
  • ilayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • ikilchi
  • ikilge
  • ikilpe
  • ikiliyu
  • ikinolmu
  • ikinolpeyegu
  • ilayaiñ
  • ilayaymün
  • ilayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • irumenofuli
  • irumenofulimi
  • irumenofule
  • irumenofuliyu
  • irumenofulimu
  • irumenofuleyegu
  • irumenofuliyiñ
  • irumenofuliymün
  • irumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • inofuli
  • inofulimi
  • inofule
  • inofuliyu
  • inofulimu
  • inofuleyegu
  • inofuliyiñ
  • inofuliymün
  • inofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • ipenoli
  • ipenolmi
  • ipenole
  • ipenoliyu
  • ipenolimu
  • ipenoleygu
  • ipenoliyiñ
  • ipenoliymün
  • ipenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • irumepenoli
  • irumepenolmi
  • irumepenole
  • irumepenoliyu
  • irumepenoliymu
  • irumepenoleygu
  • irumepenoliyiñ
  • irumepenoliymün
  • irumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • ikapenoli
  • ikapenolmi
  • ikapenole
  • ikapenoliyu
  • ikapenolimu
  • ikapenoleyegu
  • ikapenoliyiñ
  • ikapenloiymün
  • ikapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • ikilchi
  • ikil
  • ikilpe
  • ikilyu
  • ikilmu
  • ikilpeyegu
  • ikiliñ
  • ikilmün
  • ikilpeyegün