PASSO DA QUI
MP.png wixa

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wixa

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • wixalan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wixalen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • wixanofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wixalan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • wixalan
  • wixaylami
  • wixalay
  • wixalayu
  • wixalaymu
  • wixalaygu
  • wixalayiñ
  • wixalaymün
  • wixalaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • wixalelan
  • wixalelaymi
  • wixalelay
  • wixalelayu
  • wixalelaymu
  • wixalelaygu
  • wixalelaiñ
  • wixalelaymün
  • wixalelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • wixalan
  • wixalaymi
  • wixalay
  • wixalayu
  • wixalaymu
  • wixalaygu
  • wixalayiñ
  • wixalaymün
  • wixalaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • wixapelayan
  • wixapelayaymi
  • wixapelayay
  • wixapelayayu
  • wixapelayaymu
  • wixapelayaygu
  • wixapelayaiñ
  • wixapelayaymün
  • wixapelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • wixapelan
  • wixapelaymi
  • wixapelay
  • wixapelayu
  • wixapelaymu
  • wixapelaygu
  • wixapelaiñ
  • wixapelaymün
  • wixapelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • wixapelafun
  • wixapelafuymi
  • wixapelafuy
  • wixapelafuyu
  • wixapelafuymu
  • wixapelafuygu
  • wixapelafuiñ
  • wixapefulaymün
  • wixapelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • wixapenofuli
  • wixapenofulimi
  • wixapenofule
  • wixapenofuliyu
  • wixapefunoleymu
  • wixapenofuleyegu
  • wixapenofuliyiñ
  • wixapenofuleymün
  • wixapenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • wixapenoli
  • wixapenolimi
  • wixapenole
  • wixapenoliyu
  • wixapenoliymu
  • wixapenoliygu
  • wixapenoliyiñ
  • wixapenoliymün
  • wixapenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • wixalayafun
  • wixalayafuymi
  • wixalayafuy
  • wixalayafuyu
  • wixalayafuymu
  • wixalayafuygu
  • wixalayafuiñ
  • wixalayafuymün
  • wixalayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • wixalayafunem
  • wixalayafuymiyem
  • wixalayafuyem
  • wixalayafuyuem
  • wixalayafuymuem
  • wixalayafuyguem
  • wixalayafuiñem
  • wixalayafuymünem
  • wixalayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • wixakilchi
  • wixakilge
  • wixakilpe
  • wixakiliyu
  • wixakinolmu
  • wixakinolpeyegu
  • wixalayaiñ
  • wixalayaymün
  • wixalayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • wixarumenofuli
  • wixarumenofulimi
  • wixarumenofule
  • wixarumenofuliyu
  • wixarumenofulimu
  • wixarumenofuleyegu
  • wixarumenofuliyiñ
  • wixarumenofuliymün
  • wixarumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • wixanofuli
  • wixanofulimi
  • wixanofule
  • wixanofuliyu
  • wixanofulimu
  • wixanofuleyegu
  • wixanofuliyiñ
  • wixanofuliymün
  • wixanofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • wixapenoli
  • wixapenolmi
  • wixapenole
  • wixapenoliyu
  • wixapenolimu
  • wixapenoleygu
  • wixapenoliyiñ
  • wixapenoliymün
  • wixapenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • wixarumepenoli
  • wixarumepenolmi
  • wixarumepenole
  • wixarumepenoliyu
  • wixarumepenoliymu
  • wixarumepenoleygu
  • wixarumepenoliyiñ
  • wixarumepenoliymün
  • wixarumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • wixakapenoli
  • wixakapenolmi
  • wixakapenole
  • wixakapenoliyu
  • wixakapenolimu
  • wixakapenoleyegu
  • wixakapenoliyiñ
  • wixakapenloiymün
  • wixakapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • wixakilchi
  • wixakil
  • wixakilpe
  • wixakilyu
  • wixakilmu
  • wixakilpeyegu
  • wixakiliñ
  • wixakilmün
  • wixakilpeyegün