PASSO DA QUI
MP.png awkantu

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • awkantu

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • awkantulan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • awkantulen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • awkantunofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • awkantulan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • awkantulan
  • awkantuylami
  • awkantulay
  • awkantulayu
  • awkantulaymu
  • awkantulaygu
  • awkantulayiñ
  • awkantulaymün
  • awkantulaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • awkantulelan
  • awkantulelaymi
  • awkantulelay
  • awkantulelayu
  • awkantulelaymu
  • awkantulelaygu
  • awkantulelaiñ
  • awkantulelaymün
  • awkantulelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • awkantulan
  • awkantulaymi
  • awkantulay
  • awkantulayu
  • awkantulaymu
  • awkantulaygu
  • awkantulayiñ
  • awkantulaymün
  • awkantulaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • awkantupelayan
  • awkantupelayaymi
  • awkantupelayay
  • awkantupelayayu
  • awkantupelayaymu
  • awkantupelayaygu
  • awkantupelayaiñ
  • awkantupelayaymün
  • awkantupelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • awkantupelan
  • awkantupelaymi
  • awkantupelay
  • awkantupelayu
  • awkantupelaymu
  • awkantupelaygu
  • awkantupelaiñ
  • awkantupelaymün
  • awkantupelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • awkantupelafun
  • awkantupelafuymi
  • awkantupelafuy
  • awkantupelafuyu
  • awkantupelafuymu
  • awkantupelafuygu
  • awkantupelafuiñ
  • awkantupefulaymün
  • awkantupelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • awkantupenofuli
  • awkantupenofulimi
  • awkantupenofule
  • awkantupenofuliyu
  • awkantupefunoleymu
  • awkantupenofuleyegu
  • awkantupenofuliyiñ
  • awkantupenofuleymün
  • awkantupenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • awkantupenoli
  • awkantupenolimi
  • awkantupenole
  • awkantupenoliyu
  • awkantupenoliymu
  • awkantupenoliygu
  • awkantupenoliyiñ
  • awkantupenoliymün
  • awkantupenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • awkantulayafun
  • awkantulayafuymi
  • awkantulayafuy
  • awkantulayafuyu
  • awkantulayafuymu
  • awkantulayafuygu
  • awkantulayafuiñ
  • awkantulayafuymün
  • awkantulayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • awkantulayafunem
  • awkantulayafuymiyem
  • awkantulayafuyem
  • awkantulayafuyuem
  • awkantulayafuymuem
  • awkantulayafuyguem
  • awkantulayafuiñem
  • awkantulayafuymünem
  • awkantulayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • awkantukilchi
  • awkantukilge
  • awkantukilpe
  • awkantukiliyu
  • awkantukinolmu
  • awkantukinolpeyegu
  • awkantulayaiñ
  • awkantulayaymün
  • awkantulayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • awkanturumenofuli
  • awkanturumenofulimi
  • awkanturumenofule
  • awkanturumenofuliyu
  • awkanturumenofulimu
  • awkanturumenofuleyegu
  • awkanturumenofuliyiñ
  • awkanturumenofuliymün
  • awkanturumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • awkantunofuli
  • awkantunofulimi
  • awkantunofule
  • awkantunofuliyu
  • awkantunofulimu
  • awkantunofuleyegu
  • awkantunofuliyiñ
  • awkantunofuliymün
  • awkantunofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • awkantupenoli
  • awkantupenolmi
  • awkantupenole
  • awkantupenoliyu
  • awkantupenolimu
  • awkantupenoleygu
  • awkantupenoliyiñ
  • awkantupenoliymün
  • awkantupenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • awkanturumepenoli
  • awkanturumepenolmi
  • awkanturumepenole
  • awkanturumepenoliyu
  • awkanturumepenoliymu
  • awkanturumepenoleygu
  • awkanturumepenoliyiñ
  • awkanturumepenoliymün
  • awkanturumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • awkantukapenoli
  • awkantukapenolmi
  • awkantukapenole
  • awkantukapenoliyu
  • awkantukapenolimu
  • awkantukapenoleyegu
  • awkantukapenoliyiñ
  • awkantukapenloiymün
  • awkantukapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • awkantukilchi
  • awkantukil
  • awkantukilpe
  • awkantukilyu
  • awkantukilmu
  • awkantukilpeyegu
  • awkantukiliñ
  • awkantukilmün
  • awkantukilpeyegün